Pirinç Sabunu Faydaları Nelerdir?

Pirinç sabunu: güçlü antioksidan özelliği ile ciltte peeling etkisi oluşturarak sivilce, siyah nokta, akne ve cilt lekelerini giderir. Cilt tonunu eşitler ve renk eşitsizliğini ortadan kaldırır. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak hem kırışıklıkları giderir hem de saç derisini besleyerek güçlendirir.

Pirinç Sabunu Cilde Faydaları

1. Cilt lekelerini giderir

Cilt lekeleri ile mücadele esnasında asıl amaç tirozinaz enziminin çalışmasını yavaşlatmaktır, çünkü bu enzimin yükselmesi cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Pirinç sabunu içeriğinde yer alan faydalı bileşenler, tirozinaz enziminin çalışmasını yavaşlatır ve bu sayede lekelerin giderilmesini sağlar ve leke oluşumunu engeller. Pirinç kepek yağı ayrıca deri altındaki  mikrosirkülasyonda oldukça fazla etkilidir. Bu etkisi sayesinde cilt lekelerinin renginin açılmasını sağlar. Güneş lekesi, yara izi, sivilce izi, koyu kahverengi lekeler gibi lekeleri gidermek için kullanılabilir.

2. Güçlü bir antioksidandır

Pirinç sabunu zengin içeriği sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağına dönüşür ve rahatlıkla kullanılabilir. Cilde doğal ve sağlıklı bir ışıltı kazandırıyor olmasının sebebi de buradan gelmektedir. Cildi besler ve yeniler, çevresel faktörlere karşı karşı korur ve onarır bu sayede çok daha canlı bir görünüme kavuşturur. Ayrıca omega 9, E vitamini ve güzellik arttırıcı bileşenler bakımından zengindir.

3. UV ışınlarına karşı cildi korur

Pirinç sabunu cilt için koruyucu bir bariyer görevi görür. Bitkisel bir antioksidan olan ferulik asit içeriği ile cildi güneşe karşı korur, güneş lekelerinin oluşmasını engeller. Ayrıca cildinizde çiller varsa bunların yok olmasına da yardımcı olur. Güneşe çıkmadan önce sabunu kullanmanız korumayı sağlayacaktır. Ancak unutulmaması gereken şey, pirinç sabunu bir güneş kremi değildir yani sadece sabunu kullanmak yeterli olmayacaktır. Bu yüzden güneş kremiyle beraber kullanmakta fayda vardır.

4. Cilde parlak bir görünüm sağlar

Pirinç sabunu doğal ve zengin içeriği sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak cilde doğal bir ışıltı kazandırır, cildin daha genç gözükmesini sağlar. Kullandıktan hemen sonra ciltte doğal bir parlaklık kalır ve kişi yüzüne başka bir şey sürmese dahi canlı bir görünüm kazanır. Bu sayede makyaja yada başka bir nemlendiriciye de ihtiyaç kalmaz.

Kan dolaşımını hızlandırma özelliğine sahiptir bu yüzden cilde daha parlak bir görünüm verir. Ayrıca adeta toner etkisi yaratır. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve gözenekleri en aza indirir bu sayede cildin daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Temiz olan bir cilt her zaman doğal bir parlaklığa sahip olur. Derinlemesine temizlenmemiş ciltler daha mat görünür ve ışıltısını kaybeder.

5. Peeling etkisi yaratır

Ciltte peeling etkisi oluşturur ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Gözenekleri açarak cildin nefes almasına yardımcı olur. Sağlıklı ve nefes alan bir ciltte ise sivilce ve siyah nokta oluşmaz. Peeling etkisini arttırmak için içine badem ezmesi de ekleyebilirsiniz. Özellikle büyük ve yağlı gözenekleriniz varsa pirinç sabunu çok işinize yarayacaktır. Makyajınızı çıkarmak içinde kullanabilirsiniz.

6. İltihaplanmayı giderir

Ciltte herhangi bir nedenden dolayı iltihaplanma meydana gelebilir. Özellikle yara veya sivilce yüzünden iltihaplanma olur ve iltihabın içindeki su patlarsa diğer bölgelere de yayılabilir. Bu yüzden iltihapla mücadele ederken çok dikkatli olmakta fayda vardır. Pirinç sabunu düzenli kullanıldığı zaman iltihaplanmayı alır ve yayılmasını engeller. Özellikle iltihap kapmış bölgedeki iltihabın hafiflemesine ciddi anlamda yardımcı olur, eğer ağrı varsa ağrıyı alır ve kısa sürede iyileştirir. Oldukça etkili olduğu için tedavi aşamasını uzun tutmaz. Ayrıca iltihaplanma ile beraber gelen kızarıklığı ve şişliği de alır.

7. Sivilce tedavisinde kullanılır

Pirinç sabunu, ciltte sebum üretimini düzenler, pH seviyesini dengeler ve bu sayede siyah nokta ve sivilce oluşumunu da en aza indirir. Antienflamatuar özelliği ile iltihaplı sivilcelerin tedavisinde kullanılır.

8. Cildi nemlendirir

Pirinç sabunu cildi nemlendirir ve nemi tutar. Cildin kurumasını, kırışıklık olmasını ve pul pul dökülmesini engeller. Cildinizi daha yumuşak, esnek ve pürüzsüz hissettirir. Yumuşaklığı arttırmak istiyorsanız yapım aşamasında veya kullanırken balla karıştırabilirsiniz.

9. Renk eşitsizliğini giderir

Cilde beyazlatma özelliğine sahiptir. Düzenli kullanıldığı zaman uygulandığı bölgede renk açar ve renk eşitsizliğini giderir. Koyu lekeleri ve izleri de yok eder. Genital bölge, dudak, dirsek, dirsek ve koltuk altı kararması için kullanılabilir.

10. Egzama tedavisinde kullanılır

Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Yapılan araştırmalar sonucunda haftada iki kere pirinç sabunuyla duş alan kişilerin cildinde %20 iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. Ciltteki tahrişi ve kaşıntıyı alır, cildin rahatlamasını ve yumuşamasını sağlar.

11. Yaşlılık belirtilerini azaltır

Pirinç sabunu, kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın neden olduğu kırışıklıkları önler, cildin çok daha genç ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Pirinç antioksidan bakımından oldukça zengin bir besin olduğu için yaşlanma karşıtı özelliği taşır, serbest radikallerle mücadele eder ve cilt hasarlarını onarır.

12. Göz altı torbalarını ve göz altı morluklarını giderir

Göz altı torbalarınız ve morluklarınız varsa pirinç sabunu bu noktada da etkisini göstererek giderecektir. Cildin sıkılaşmasını sağlar ve sarkıklığı önler. Bunun için Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya kuşburnu yağı ile karıştırarak uygularsanız daha etkili olabilir.

Pirinç Sabunu Saça Faydaları

1. Saçı besleyerek güçlendirir

İçeriğindeki besleyici antioksidan ferulik asit ile birlikte saç derisini serbest radikallere karşı korur. Pirinç sabunu, saçı besleyerek güçlendirir ve saçların kırılmasını ve yıpranmasını engeller. Bu sayede daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde saçlarınız uzar.

2. Saç dökülmesini engeller

Pirinç sabunu içerdiği B, C, E vitaminleri, biotin, inositol ve aminoasitler ile saç dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.

3. Kepeği yok eder

Saç derisinde kepek, kaşıntı ve kuruluğu giderir ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kepeklerden tam anlamıyla kurtulmak istiyorsanız sabunu her duşta kullanmanız gerekir. Saçın çevresel, fiziksel ve kimyasal etkilerden etkilenmesini önler.

4. Kuru ve sert saçları yumuşatır ve parlatır

İçerdiği yüksek oranda nişasta ile özellikle yağlı saçları temizleyerek saç derisinin hava almasını sağlar ve kuru saçları yumuşatır. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra daha güzel kokması, daha rahat taranması ve parlak bir görünüme sahip olması için saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Saçın hacmini arttırmaya yardımcı olacak güçlü aminoasitlere sahiptir, kafa derisinin pH dengesini korur. Hiçbir kimyasal madde barındırmadığı için güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Pirinç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Sabunu kullanmadan önce cildi kirden arındırmak için iyice temizleyin. Pirinç sabununu cilde köpürterek sürün ve 10 dakika masaj yaparak cildi iyice ovalayın, ardından bol su ile durulayın. Haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

Saça Kullanımı

Saçı ilk olarak şampuanla yıkayın ve iyice durulayın. Ardından pirinç sabununu saçınıza sürün ve birkaç dakika saç derisine masaj yaptıktan sonra bol su ile durulayın. Her duşta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz