Sarımsak Sabunu Faydaları Nelerdir?

Sarımsak sabunu, antibakteriyel ve antiseptik özelliği sayesinde cildi temizler. Sivilce, akne, siyah nokta, egzama ve mantar gibi çeşitli deri hastalıklarına iyi gelir. Saçı besleyerek güçlenmesi ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç dökülmesi, kepek gibi sorunlara karşı oldukça etkilidir.

Sarımsak Sabunu Cilde Faydaları

1. Akne ve sivilceye iyi gelir

Sarımsak sabunu: kan akışını ve dolaşımını arttırır ve güçlü antioksidan özelliklere sahip Allicin içerir. Ayrıca vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahiptir. İçeriğindeki: C vitamini, B-6 vitamini, selenyum, bakır ve çinko gibi vitamin ve mineraller cilt bariyerini güçlendirerek akne ile savaşır ve iltihaplı sivilcelerin sönmesine yardımcı olur.

Özellikle içerdiği çinko sebum üretimini dengeleyerek sivilce ve akne oluşumunu engeller. Ayrıca kistik ve hormonal akneler üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.

2. Siyah noktaları geçirir

İçeriğindeki sülfür, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. Gözenekleri açar ve düzenli kullanımında ciltteki pürüzlü görünümü ve siyah noktaları geçirir. E vitamini ile cildi besler.

3. Cildi besler ve canlandırır

Sarımsağın içeriğindeki bileşenler; şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır. Bu yararlı etkiler cildin daha fazla besin almasını ve canlanmasını sağlar. Beraberinde cilt ölü deriden temizlenir ve gözenekler sıkılaşır.

4. Cilt rahatsızlıklarını giderir

Sarımsak sabunu antibakteriyel olması ve içindeki sülfürün de etkisiyle egzama, mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, sivilce lekeleri gibi cilt problemlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Yıpranmış cildi ölü deriden arındırarak onarır.

Sedef hastalığında ciltte pullanma, kabuklanma gibi kuru lekeler görülür. Sabun, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle kaşıntıyı giderir ve sedef hastalığının tedavi sürecine katkı sağlar.

5. Ayak mantarı tedavisinde kullanılır

Sarımsak sabunu içeriğinde yer alan bileşenler mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Bu nedenle uzun süre ayakkabı, bot giyen mesleklerde (sporcu, asker) görülen ve ayak mantarının tedavi sürecine katkı sağlayarak olumlu sonuçlar verir.

6. Yaşlanma karşıtı, kırışıklıkları giderir

İçeriğindeki E vitamini, antioksidan gücünü artırmak için kullanılır ve bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ince çizgiler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerini azalttığı için sarım sabununun cilt yapısını onarıcı etkisi vardır.

7. Uçuğa iyi gelir

Sarımsak sabunu içeriğindeki Allicin maddesi ile enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal gibi özellikler sayesinde daha çok dudak ve çene etrafında görülen, ağrılı kabarcıklar olan uçuğun tedavisine katkı sağlar.

8. Tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olur

Hem demirin hem de çinkonun biyoyararlılığını olumlu yönde etkileyen kükürt içerir. Sarımsak sabunu, tırnakların kırılmayıp sağlıklı bir şekilde uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca tırnak üzerinde görülen beyaz lekeleri ve dalgalanmaları giderir.

9. Cilt çatlaklarını yok eder

Sarımsak sabununun içeriğindeki allicin ve kükürt gibi bileşenler cilt çatlaklarının oluşumunu engeller ve mevcut çatlak izlerini giderir. Sarımsaklı sabunun bir lifle vücuda masaj yapılarak dairesel hareketlerle sürülmesi, çatlakları azaltmaya yardımcı olabilir ve sonrasında doğal zeytinyağı yada hindistan cevizi yağı sürülerek cildin nem ihtiyacını karşılaması sağlanır.

10. Cildi dış etkenlerden korur

Sabunun içeriğinde yer alan Sülfür ve E vitamini, cildi radyasyon ve hava kirliliği gibi dış etkenlere karşı korur ve yıpranmasını engeller.

Sarımsak Sabunu Saça Faydaları

1. Saçın güçlenmesini sağlar

Sarımsakta 33 sülfür bileşiği bulunduğu belirtilmektedir. Bunlardan biri de sarımsağa meşhur kokusunu veren Allicin maddesidir. Sarımsak sabunu, içeriğindeki sülfür ve selenyum ile saç diplerini besler ve saçın daha güçlü olmasını sağlar.

2. Kepek oluşumunu engeller

Sarımsak sabunu, antibakteriyel ve antiseptik özelliklerine sahiptir, bu nedenle alerji ve kaşıntının olduğu saçlı deri bölgesine uygulandığında cilt yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturur, kaşıntıyı ve kepeği giderir.

3. Saç dökülmesini yavaşlatır

E vitamini eksikliğinde saçlar yıpranır ve cansız bir görünüm kazanır. Sarımsağın içeriğinde yer alan E vitamini ise saçı yeniden toparlayarak güçlenmesini ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç dökülmesi, saçkıran ve sakal kıran için tedavi sürecine katkı sağlar.

4. Yeni saç çıkmasını sağlar

Keratinositler, keratin üreten cilt hücreleridir. Bu hücreler cildin dış tabasında yer alır. Sarımsak sabunu, kafa derisini sağlıklı tutarak keratini beslediği ve bu sayede de güçlenen saçla birlikte yeni saçların da çıkabileceği belirtilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz saçlarda ve zayıf saçların döküldüğü yerlerde; saç diplerini ve küçük, ince saç tellerini beslediği için saç köklerinin deriye tutunmasına yardımcı olur. Bu nedenler kopmak üzere olan saç güçlendiği yerde uzamaya başlar.

5. Saçı kırılmaya karşı korur

Sarımsak sabunu içeriğinde yer alan Sülfür ve E vitamini, saçı dipten uca besleyerek saçın kırılmasını önler. Demir ise saçın güçlenmesini ve daha hacimli görünmesine katkı sağlar. Yağlı saç derisi ve çabuk kırılarak kopan saçlar için kullanılması oldukça etkilidir.

6. Saçı besler ve hızlı uzamasını sağlar

Duş sırasında saç diplerine masaj yapar şekilde sarımsak sabunu uygulandığı takdirde kan dolaşımı hızlanacak ve saç dipleri güçlenecektir. Bu sayede saç kökleri beslendiği için saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

7. Saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar

Sarımsağın içeriği ile kökten uca beslenen saç, diplerine tutunur ve minerallerden faydalanarak daha canlı ve güçlü olur. Bu sayede daha parlak ve hacimli bir görünüm sergiler.

8. Saç bitinde etkilidir

Sarımsağın içeriğinde yer alan sülfür, sert ve keskin bir kokuya sahiptir. Bu nedenle saç bitini uzaklaştırmak için doğal bir etki sağlar.

9. Saçların erken beyazlaşmasını engeller

Saç folikülleri, hidrojen peroksit üretir ve zamanla kitlesel olarak birikmesi sonucunda oksidatif strese neden olur. Böylece saçlar içten dışa doğru beyazlamaya başlar. Sarımsak sabununun içeriğindeki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak kafa derisinde oksidatif stres oluşumunu engeller ve saçların erken beyazlaşmasını engeller.

Sarımsak Sabunu Nasıl Kullanılır?

Sarımsak sabunu kullanmadan önce cildinizi ılık su ile ıslatın ve sabunu sürdükten sonra iyice köpürtün ve masaj yaparak uygulayın. Ardından ılık su ile iyice durulayın ve cildinizi nemlendirin. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar sabunu kullandıktan sonra cildinde çok fazla gerilme hissedebilir. Bu nedenle ilk birkaç gün denedikten sonra eğer ciltte kaşıntı ve çok kuruluk olursa sabunu 3-4 günde bir yada haftada 1 kullanabilirler.

Sarımsak sabunu, ıslak saça uygulayıp bir süre masajla saç diplerinizi ovduktan sonra 5 dakika saçınızda bekletin. Ilık su ile durulayın ve ardından saçınızı kurutun.  2 günde bir kez sabun ile saçların yıkanması yeterlidir. En iyi sonuç için saçınıza ve saç derinize bitkisel yağlar ile masaj yapın ve bir gece bekletin. Ertesi gün sabun ve suyla durulayın. Bu sayede saçlarınız daha da güçlenecektir.

Yorum Yaz