Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllar öncesine dayanan, modern tıbbın bu kadar yaygınlaşmadığı zamanlarda atalarımızın sağlıklık kalmak ve sağlıklarına kavuşmak için kullandığı, doğanın sağladığı imkanlardan en bilindiği ve sayısız hastalıkla savaşan mucizevi bir bitkidir.

Sarımsak yağı, küçük ölçekteki sarımsak bitkisinin ezilip ısıtılması ve büyük ölçekli preslerde buhar ile damıtılması ile üretilir, yüksek terapötik değere sahiptir.

Orta Asya kökenli olan bitki, mutfakta lezzet verici, ilaç sanayi ve alternatif tıp alanında da sağlığa katkı sağlaması açısından kullanılır. Sindirim sistemi üzerindeki etkileri ile de tanınır. İdrar söktürücü, balgam atıcı, terletici olarak kullanılır. Özleri antibakteriyel ve antifungal içermesi nedeni ile eskiden soğuk algınlığı, öksürük ve tüberküloz tedavisinde kullanılmıştır. Sarımsak hala dünyada birçok rahatsızlık ile mücadele edilmesinde katkı sağlayan önemli bir üne sahiptir. Zengin antibakteriyel içeriği sayesinde doğal iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Yüksek miktarda kükürt içeren bileşenlere sahip mucizevi bir yağdır. Tıbbi özellikleri kükürt içermesine atfedilmiştir. Böcek öldürücü, antiviral, antiparaziter, antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile bilinir. Bağışıklığınızı güçlendirmekten, kronik kulak enfeksiyonunu temizlemeye kadar birçok faydası vardır. Diş ağrısını giderir ve hipertansiyonu kontrol edebilir.

Sarımsak Yağının Vücuda Faydaları

1. Kalp Sağlığını Korur ve Yönetir

Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Aktif bileşeni disüldit, diadil anti-aterosklerotik etkilerinden sorumludur. Sağlıklı bireyler de ve hastalarda kanın pıhtılaşmasını önler. Kan pıhtılarının oluşumunun ilk adımı trombosit agregasyonudur. Bu pıhtılar serebral arterlerde ve koroner de ortaya çıktığı zaman, iskemik inmeye yada miyokard enfarktüse neden olabilir. Sarımsak yağı ile zengin bir diyet trombozu yada trombosit birikmesini önler, kan dolaşımını ve kan damarlarının elastikiyetini arttırır. Kalp damar hastalığı riskini düşürdüğü düşünülmektedir.

2. Mantar Enfeksiyonu ve Hastalıklarını İyileştirir

Yapılan deneysel çalışmalar, antifungal aktiviteye sahip olduğunu belirtmiştir. Penicillium funiculosum ve Candida albicans gibi mantar türlerinin gelişmesini engeller. Mantar organellerinin zarlarına nüfuz eder. Mantardaki vakuollerine ve mitokondriye nasıl zarar verdiğini ortaya çıkarmıştır. Mantarların patojenitesinde ve temel düzenleyici işlevlerde rol oynayan temel genlerin ekspresyonunu değiştirir. Kandidiyaz tedavisinde kullanılır. Ayak enfeksiyonu, cilt enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu gibi mantar hastalıklarını tedavi eder.

3. Cilt Hastalıkları ve Yaralar

İçeriği sayesinde yara iyileştirme özelliklerine sahiptir. Ameliyat sonrası oluşabilecek iltihaplanmaları azaltır. Kükürt bileşenleri yeni doku oluşumunu hızlandırır ve kan beslenmesini etkinleştirir. Ayrıca yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar, izler, mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı, akne ve atopik dermatit gibi çeşitli hastalıkların da iyileştirilmesinde oldukça etkilidir.

4. Antienflamatuar ve Bağışıklık Arttırıcı Etkileri Vardır

İmmünomodülatör ve antienflamatuar etkiler gösterir. İnterlökinler, prostaglandinler ve nikrit oksit gibi pro-enflamatuar üretimini baskılar. İçeriğindeki kükürt bileşenleri, bağışıklık sistemi üzerinde yüksek etkiye sahiptir. Çeşitli anti-enflamatuarlar bileşiklerin bir nevi öncüsüdür. Yapılan hayvan çalışmaları, immünomodülatör etkilerini net kanıtlamıştır. Sarımsak yağı ile yapılan tedavi Th1, Th2 dengesini Th2 hücresine doğru kaydırır. Th1 hücreleri enflamatuar bileşiklerinin üretilmesinden sorumludur. Th2 ise, iltihabı gidererek bağışıklık tepkisini tetikler.

5. Beyin Sağlığını Geliştirir ve Nörodejeneratif Hastalıkları Önler

İçeriğinde diadil trisülfit ve diadil disültif gibi çeşitli bileşikler içerir. Bu içerikler kolesterolun birikmesini ve oksidasyonunu önler. Lipid peroksidasyonu, yaşlanmanın ardındaki kritik faktörlerden biridir. Fazla kolestrol, oksiden olabilir ve kalp, beyin, kan dolaşımında pıhtılar, amiloid plaklar oluşturabilir. Oluşan amiloid plaklar kan damarlarını daraltır ve kan pıhtılarına neden olabilir. Seri hücre ölümü, demansa yada hafıza kaybına neden olabilir. Sonraki aşamalar ise bunama ve alzheimer olarak sonuçlanabilir.

6. Saç Büyüme Gücünü Etkiler

Saç dökülmesi ve alopesi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Uzun süreli hastalıklar, stres, ilaç kullanımı, kimyasal maddelere maruz kalma, çevresel faktörler ve genetik eğilimler bunlardan sadece bir kaçıdır. Saç lifi oluşturmak ve saçın yenilenmesini sağlamak için magnezyum, iyot, krom, bakır, demir, kalsiyum ve çinko gibi mineraller gereklidir. E, A, B vitamini ve biotin saç köklerinin sağlığını ve saç derisini korur. Tüm bu vitaminleri diyetinize eklemek saç büyümesini sağlamanın en kolay yoludur. Sarımsak, brokoli ve ıspanak bu vitaminler açısından zengindir. Sarımsak yemek yada yağını kullanmak saç dökülmesini engeller. Aromaterapi de saç bakımı için iyi bir seçenektir. Saç derinizde kan dolaşımını arttırır. Direk saç diplerinize uygulayabilir yada maske olarak kullanabilirsiniz.

7. Ağız Yaralarını ve Diş Ağrısını Yatıştırır

Tıbbi özellikleri nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Aktif elementleri sayesinde diş ağrısını, oral ülseri ve ağız yaralarını iyileştirir. Ağrıyan dişlere doğrudan uygulamak diş etinde oluşan iltihabı azaltır. Oral bakterileri inhibe ederek diş plağı oluşumunu da engeller.

8. Gut Patojenlerini Ortadan Kaldırır

Bağırsak patojenlerine karşı antimikrobiyel aktivite gösterir. Yiyecek zehirlenmesine neden olan bakterileri ortadan kaldırır. Yağ içerisinde bulunan bileşikler mide kanserine ve çeşitli hastalıklara neden olan gut patojenlerini inhibe eden etkiler göstererek aktif bileşenler olarak tanınır. Ayrıca antimikrobiyal aktiviteleri azaltır.

9. Antiviral Etkinliğe Sahiptir

İçeriğinde bulunan allisin soğuk algınlığı gibi çeşitli rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Natural killer cell yani NK hücrelerinin aktivitelerini arttırır. Bağışıklık sistemine bulaşan virüsleri tahrip eder.

10. Böcek Öldürücü Özelliği Vardır

Güçlü bir itici olarak tanımlanmaktadır. Parazitlere karşı anti beslenme etkisi gösterir. Cilt üzerine uygulamak, ısırıklardan yüzde 96 oranında koruma sağlar.

Sarımsak Yağının Cilde Faydaları

 1. Sivilce ve aknelere karşı bakım yapar.
 2. Cilt iltihaplanmalarına ve enfeksiyonlarına iyi gelir.
 3. Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.
 4. Siğiller üzerinde etkilidir.
 5. Ayaklardaki kaşıntılara ve ayak mantarına faydaları vardır.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

 1. Saç derisinde kaşıntı ve kuruma gibi sorunların geçmesini sağlar.
 2. Mineral ve vitaminler sayesinde saç sağlığına kavuşulmasına katkı sağlayarak, saçın kırılmasını engeller, hızlı uzamasını ve gürleşmesini sağlar.
 3. Saç dökülmeleri için etkili bir ilaçtır.
 4. Uçları kırık, güçsüz ve yıpranmış saçların parlaklık kazanmasını sağlar.
 5. Yanlış ve dengesiz beslenme sonucunda dökülen saçlarını besler.
 6. Saçlarda kepek oluşumunu engeller ve kepeğe karşı koruma sağlar.

Sarımsak Yağının Yan Etkileri

Kullanırken beklenmedik yan etkilerle karşılaşmak mümkündür. Aşağıda sıralanan yan etkilerden bir tanesi bile olsa kullanımı bırakın ve doktoruna danışın.

 • Mide ekşimesi yada mide yanmasına neden olabilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar ile kullanılması önerilmez.
 • Çok uzun süre saklamak ve kullanmak tavsiye edilmez.
 • Bazı kişilerde ciltte yanma, bulantı, egzama, ishal, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması gerekir.

Yorum Yaz