Twitter, Dislike Yani “Beğenmeme” Butonu Eklemeyi Düşünüyor

Twitter, geçtiğimiz gün itibariyle “Twitter Fleets” isimli yeni özelliğini kullanıma sunmaya başladı. Bu özellik, birçok sosyal medya platformunda halihazırda mevcut olan “Hikayeler” özelliğinin birebir aynısı. Popüler sosyal medya platformu Twitter, şimdi de tweetlerin altında yer alan butonlara el atıyor. Twitter, platforma dislike yani “beğenmeme” butonu eklemeyi düşünüyor.

Twitter’ın ürün lideri Kayvon Beykpour, şirketin bir beğenmeme düğmesi ekleme olasılığını “araştırdığını” ima etti. Beykpour, siber güvenlik uzmanı Jackie Singh’in Twitter’ı platformdaki eşgüdümlü gerçek dışı davranış, dezenformasyon ve taciz gibi “gerçek sorunlara odaklanmaya” teşvik eden tweetine yanıt olarak şirketin planlarını açıkladı.

Elbette bu paylaşımlar ve açıklamalar, Twitter’ın kesin olarak “dislike” butonu eklemeye karar verdiği anlamına gelmyiro. Açıklamalara baktığımız zaman bu fikrin henüz araştırıldığını anlıyoruz. Aynı zamanda bahsedilen sorunlara karşı beğenmeme butonu, tek çözüm yolu olmayacaktır. Bu özellik, sadece belli başlı bir etkiye sahip olacak bir sistem olarak karşımıza çıkacaktır.

Twitter’a “dislike butonu” eklemenin bazı dezavantajları da olabilir. Bir takım Twitter kullanıcısı, genel olarak troll diye adlandırılan hesaplar, ortak bir eylem ile bu özelliği kötüye kullanabilir ve hedefledikleri tweeti kötü bir algıya maruz bırakabilirler. Bu tarz toksik davranışları caydıran bir denge de bu özellik ile birlikte kurulmalıdır. Zaten bu konuda Beykpour da benzer fikirler ile açıklamalarda bulunmuş durumda.

Şu andaki mevcut Twitter özellikleri ile birlikte tercih etmediğiniz veya beğenmediğiniz bir tweeti, “Bu Tweetle İlgilenmiyorum” seçeneğini seçerek ana ekranınızdan kaldırabiliyorsunuz. Bu seçeneği tercih ettiğiniz zaman Twitter algoritması, ilerleyen zamanlarda benzer tweetleri daha az şekilde size gösteriyor. Böylece hoşunuza gitmeyen içeriklerden az da olsa kurtulabiliyorsunuz.

“Twitter, Dislike Yani “Beğenmeme” Butonu Eklemeyi Düşünüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz