Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir?

Yasemin çayı, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kan şekerini kontrol altına alarak kalp hastalığına karşı vücudu korur. Kanser, alzheimer ve parkinson riskini azaltır. Plak oluşturan bakterileri, ağız kokusunu yok ederek diş çürümesine engel olur ve ağız, diş sağlığını korur.

Yasemin Çayının Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İlk özelliği hiç şüphesiz ki içeriğinde yüksek oranda bulunana antioksidanlardan gelmektedir. Bu maddeler sayesinde vücudun bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Ayrıca vücutta bulunana ve vücuda zarar veren serbest radikallerin ve toksinlerin giderilmesinde de etkili olmaktadır. Bu sebeple detokslarda ve zayıflama dönemlerinde kullanılan çayların başında gelmektedir.

Yasemin çayına baz olan çay eğer yeşil çay ise o zaman etkin olan antioksidan madde kateşin olmaktadır. Eğer baz çay siyah ise o zaman etkin madde teaflavin olmaktadır. Bu maddelerde vücutta hastalıklara sebep olan serbest radikallerin bağışıklık sistemi tarafından tespit ve yok edilmesinde etkili olmaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur

İnsanların sağlıklarına ciddi bir derecede katkıda bulunduğu bir diğer nokta ise, şüphesiz ki kötü huylu kanser hücrelerinin üreme hızını azaltması olmaktadır. Ayrıca başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinin önlenmesinde de içeriğinde bulunan yüksek antioksidanlar sayesinde olmaktadır.

Yeşil çay ile birlikte üretilen yasemin çaylarında ki EGCG değerinin çok yüksek seviyede olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış olmaktadır. Bu Değer ise vücudu kansere karşı koruyan maddelerden birisi olmaktadır. Bu madde hem serbest radikallerin hem de kanserojen maddelerin vücudu etkilemesinin önüne geçmektedir. Ayrıca kanserli hücreler tarafından üretilen enzimlerin etkilerini de azaltmaktadır.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Hayati organların başında gelen kalp sağlığını olumlu bir yönde etkilemesinin yanı sıra aynı etkiyi damarların sağlığını koruma da ve iyileştirmede göstermektedir. Özellikle ailesinin hikayesinde kalp ve damar rahatsızlığı bulunan kişilerin bu hastalıklardan korunmasında etkili olmaktadır. Bu etkiyi de göstermesi şu şekilde olmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına sebep olan ana etmen kandaki LDL değeri olmaktadır. Bu kötü yağlar damarlarda oksitlenmeye sebep olarak hastalıklara neden olmaktadır. Yasemin çayı ise bu oksitlenmenin önüne geçerek hastalıkların oluşmasını engellemektedir. 35 ile 60 yaş aralığında ki denekler üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi kalp krizi riskinin azaltılmasını sağlamaktadır.

Yasemin çayı da kolesterolün bu sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde kanda bulunan kötü yağlarında azalmasında etkili olmaktadır. Bu etkileri de kalp sağlığının artmasında ve felcin önlenmesinde etkili olmaktadır.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıklarını Giderir

Sabahları aç karnına tüketilmesi halinde, sindirim sisteminde görülen bazı rahatsızlıkların giderilmesi söz konusu olmaktadır. Mide sağlığının iyileşmesinde etkili olmasının yanı sıra, daha iyi bir sindirime sahip olmayı da sağlamaktadır. Ayrıca sindirim sisteminde görülen kanserlerin önlenmesine faydaları dokumaktadır. Bağırsak hücrelerinde ise bazı hücre içi antioksidanları harekete geçirerek, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

Kan Dolaşımı İyileştirir

Kan dolaşımını iyileştirmekte etkisi son derece fazla olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmış olmaktadır. Bu özelliği de kullanıcılarını damar tıkanıklığı, tramboz, beyine hasarı ve kan pıhtısı oluşması gibi sorunlardan korumaktadır. Ayrıca kan basıncını düşürmesi de hipertansiyon gibi problemleri olan kişilerin tansiyonlarını düşürmelerini de sağlamaktadır.

Alerji Etkilerini Azaltır

Yasemin çayı özellikleri arasında alerji sebebi ile oluşan semptomların hafifletilmesi de bulunmaktadır. Çayın düzenli bir şekilde diyete eklenmesi sayesinde alerji sebebi ile görülen semptomlar daha hafif bir şekilde yaşanmaktadır.

Stresle Mücadele Eder

Çağlar boyunca anti depresan olarak kullanılan yasemin, sahip olduğu kokusu ile gerginliği ve stres seviyesini azaltması da çayın sıklıkla tercih edilmesinde ki bir başka sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Stres seviyesini azaltması ise birçok hastalığın önlenmesine veya seyrinin kötüleşmesinin önüne geçilmesine sebep olmaktadır. Bu etki özellikle kalp ve damar sağlığı üzerinde etkisini göstermektedir.

Yapılan araştırmalarda yasemin kokusuna maruz kalan deneklerin vücutlarında anlamlı bir oranda rahatlama gözlemlenmektedir. Ayrıca bu deneklerin ruh hallerinde de iyileşmeler saplanmıştır. Ancak bu çiçeğin kokusundan hoşlanmayan kişilerde tam tersi bir etki göstermektedir.

Beyin Sağlığını Korur

Çiçeğin içeriğinde bulunana sakinleştirici maddeler aynı zamanda bazı hormonların üretilmesini de desteklemektedir. Ayrıca bu etkiler düzenli beslenme ve çevresel etkiler ile oluşan depresyonun da önüne geçtiği için beyin sağlığının korunmasında etkili olmaktadır.

Beyin Fonksiyonlarını Arttırır

Yasemin çayının içerisinde bulunana kafein miktarı kullanılan çayın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Diğer bir yandan kafeinin içerisinde bulunan inhibitör nörotransmitter adenosini adlı madde beyin ile vücut arasında ki iletişimi sağlayan sinirlerin sağlığı için etkili olmaktadır. Bu da beyin fonksiyonların arttırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kafeinin içerisinde bulunana bu maddeler kısa süreli belleğin gelişmesini de sağlamaktadır.

Yapılan ilk çalışmaların sonucunda parkinson ve alzheimer hastalıkları üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir. Bu hastalıkların risklerinin azalmasında etkili olan çay, bu etkiyi proteinlerin yanlış katlanmasını engelleyerek sağlamaktadır.

Uyku Kalitesini Arttırır

Düzenli olarak çayın tüketilmesi uyumayı sağlayan melotanin hormonunu arttırmaktadır. Bu sayede de kullanıcıların uykuları daha düzenli bir hale gelirken aynı zamanda daha kolay uykuya dalmayı sağlamaktadır.

Artrit Ağrılarını Giderir

İçeriğinde bulunan anti enflamatuar etkisi ile eklemlerde oluşan ağrıların özellikle de artrit ağrılarının azalmasında etkili olmaktadır. Aynı şekilde kas ağrılarının giderilmesi için de bu çaydan faydalanılmaktadır.

Erken Yaşlanmayı Önler

Cildin yaşlanma belirtilerine karşı koyabilmesi için gerekli olan etmenlerin başında vücudu içeriden beslemek olmaktadır. İçeriden cildi besleyen bitkilerin başında da yasemin gelmektedir. İçeriğinde bulunan çeşitli etkin maddeler sebebiyle ciltte görülen kırışıklıkların giderilmesine ve diğer yaşlılık belirtilerin azalmasında etkili olmaktadır.

Yasemin çayı kullanıcıları sadece ciltteki yaşlanma etkileri hafifletmekle kalmamaktadır. Aynı zamanda vücutta oluşan yaşlılık etkileri ve belirtilerinin azaltılmasında da etki göstermektedir.

Güzellik Üzerine Etkili

Yararları saymakla bitmeyen çayın bir diğer faydası ise güzellik üzerine olmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi ile güzellik üzerinde de fark edilir özellikleri bulunmaktadır. Günde 2 ya da 3 kez tüketilmesi ile ciltte oluşan deformasyonların da giderilmesi sağlanmaktadır.

Diyabet

Yapılan çalışmalar çayın diyabetin önlenmesi üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir. Şeker hastalığında kullanılan silahlardan biri olmasındaki ana sebep, diyabetin bazı protein serumlarında ki etkilerini tersine çevirmesidir. Diğer bir değişle bu çayın günlük beslenmenin bir parçası haline getirilmesi ile diyabet riski tersine çevrilebilmesidir.

Özellikle tip 2 diyabette etkili olan yaseminli yeşil çay, kandaki insülin seviyesini düzenlemektedir. Bu durumda insülin üretemeyen vücudun fonksiyonunu yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Diğer bir yandan kandaki şekerin düşürülmesini sağlayan antioksidanlar içermesi de yaseminin kandaki şeker üzerinde ki bir diğer etkisi olmaktadır.

Anti Viral ve Anti Bakteriyel

Başta grip ve soğuk algınlığı olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmasının sebebi sahip olduğu anti viral ve anti bakteriyel özelliklerinin bulunması olmaktadır.

Yüksek Ateşi Düşürür

Faydalarından bir diğeri de ateş düşürücü etkinin bulunmasıdır. Parasetomele benzeyen bir etkisi bulunan çay, ateşlenme durumlarında kullanılmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Kilo verme üzerinde de etkisi bulunan çay, bu özelliğini metabolizmayı hızlandırmasından almaktadır. Bu özelliği ayrıca yapılan egzersizlerden maksimum seviyede faydalanılmasını sağlamaktadır. Metabolizmayı hızlandırmasının vücuda olan son yararı ise, tüketilen besinlerin vücuda daha çabuk işlemesini sağlamak olmaktadır. Sahip olduğu bu özelliği dolayısı ile de diyetlerde yardımcı içecek olarak kullanılmaktadır.

Afrodizyak Etkilidir

Yapılan araştırmaların sonucunda yaseminin çayının özellikle kokusunun afroidizyak etkisi bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Erkekler üzerinde yapılan bu araştırma ile çayın afrodizyak bir tepkiye neden olabileceği belirlenmiştir.

Odaklanmayı Arttırır

Uyandırıcı sabah kahvesinin yerine sağlıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkan yasemin çayı, içenlerin algılarını açarak canlandırıcı bir etki sunmaktadır. Aynı zaman da konsantrasyonunun arttırılmasında da bu çaydan faydalanılmaktadır.

Ağız Sağlığı Korur

Yararlarından bir diğeri de ağız sağlığı üzerinde ki etkileri olmaktadır. Bunların başında ise dişlerde plak oluşmasına sebep olan bakterileri öldürmesi bulunmaktadır. Bu sayede de düzenli kullanım sayesinde dişlerde ki plakların önlenmesi sağlanmış olmaktadır. Plakların önlenmesi ise diş çürüklerin önlenmesinde etkili olmaktadır. Bu sayede dişlerin daha sağlıklı olması sağlanmaktadır.

Ağız sağlığı açısından bir diğer etkisi ise, ağız içerisinde bulunan asitlerin azalmasını sağlamasıdır. Ağız içerisinde ki asit seviyesinin azalması da diş minesinin aşınmasının önüne geçmektedir.

Ağız Kokusunu Giderir

Yasemin çayının kullanıldığı bir diğer alanlardan biriside gargara olmaktadır. Bu gargaranın etkisi ise ağız içerisinde oluşan kötü kokuların giderilmesini sağlamasıdır. Ayrıca ağız içerisinde ki bakterilerin giderilmesini de sağlamaktadır.

Hazımsızlığı Yok eder

Özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde bağırsakların çalışmasını düzenleyen çay bu sayede hazımsızlık probleminin de önüne geçmektedir.

Halsizliği Giderir

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan halsizlik ve enerji eksikliğinin giderilmesinde de yasemin çayından yararlanılmaktadır. Özellikle banyoda durulama suyu olanak kullanılması ile hem vücudun rahatlaması hem de gözeneklerin sıkılaşması sağlanmaktadır.

Adet Döngüsünü Düzenler

Bazı kadınlarda hormonsal sebepler ile adet düzensizlikleri görülmektedir. düzenli kullanılması ile bu düzensizliklerin önüne geçilmektedir. Diğer bir yandan sancılı geçen adet dönemlerinde tüketilmesi de sancıların azalması sağlanmaktadır.

Cildi Besler ve Güzelleştirir

Yasemin çayının içilmesi kadar cilde ve saça dışarıdan uygulanması da yararlarından faydalanılmasını sağlamaktadır. Bu etkilerin başında ise cildin sıkılaşmasını sağlaması bulunmaktadır. Ayrıca cilt güzelliğinin artmasında da etkilidir. Cilde uygulanması ile duru bir güzelliğe kavuşulması sağlanmaktadır.

Yasemin çayının cilde uygulanması ile elde edilen yararlardan bir diğeri ise güneşe karşı koruyucu etkisinin bulunması olmaktadır. Krem halinde kullanılması durumunda yüksek düzeyde güneşe karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Çayın dışarıdan uygulanmasında ki bir diğer fayda ise cilt dokularının dışarıdan iyileşmesini sağlamaktır.

Banyo esnasında kullanılan yasemin içerikli ürünler ise bacaklarda oluşan selülitlerin giderilmesinde de kullanılmaktadır. Yasemin özü içeren ürünler tercih edilerek bu etki yakalanabilir. Ayrıca duş esnasında kullanılan yasemin çayı özlü ürünler ciltteki toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır.

Yıpranmış Saçları Onarır

Yaseminin saça dışarıdan uygulanması ile ise yıpranmış saçların onarılması sağlanmaktadır. Ayrıca saçların gürleşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Kırıkların onarılmasını sağlamasının arkasında ki sebep ise saçların güçlenmesini sağlamak olmaktadır.

Sivilceleri Önler

Sivilceye meyilli olan ciltlerde kullanılan yasemin cildin üst tabakasını yenilediği için sivilcelenme riskini azaltmaktadır.

Bebeklerde Gazı Giderir

Yasemin çayı 6 aydan büyük bebeklerde, diğer bitkiler ile karıştırılarak verilmesi halinde bebeklerin uykuya dalması kolaylaşmaktadır. Ayrıca bebeklerde gazın giderilmesinde de yine bu çaydan faydalanılmaktadır.

Doğum Esnasında Kullanımı

Yasemin çayı içerisinde bulunan adet söktürücü etkileri sebebi ile hamilelik esnasında kullanılması önerilmemektedir. Diğer bir yandan doğum zamanında doktor tavsiyesi ile kullanılması durumunda ise doğumun kolay geçmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca sakinleştirici etkisi ile bu dönemdeki kadınların endişelerinin dindirilmesinde de kullanılmaktadır.

Yasemin Çayı Nasıl Yapılır?

Yasemin çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı yasemin yaprağını 1 bardak kaynar suya ekleyin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Arzu edilirse tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Gün içerisinde aç karnına sabah ve akşam çayı tüketebilirsiniz.

Yasemin Çayının Zararları

Uyku Problemleri

Fazla miktarlarda tüketilmesi önerilmemektedir. Çünkü fazla miktarda tüketilmesi durumunda uykusuzluğa sebep olmaktadır. Bunun sebebi ise içeriğinde bulunana kafein ile uyarıcı etkisinin bulunması olmaktadır.

Hamilelik

Hamilelik döneminde aroma terapiler genellikle tavsiye edilmesine rağmen, yasemin bunların içerisinde bulunmamaktadır. Çünkü içeriğinde bulunan kimyasallar ve kokusu çok kuvvetli olmaktadır. Bu özelliği de gebelikte erken doğumlara sebebiyet vermektedir. Bu sebeple çay yapmak için yasemin yağı veya yapraklarının kullanılmadan önce doktora danışılması önerilmektedir.

Mide Tahrişi

Yasemin çayı sindirim sistemine faydaları olasının yanı sıra bazı kullanıcıların midelerinde tam tersi bir etkide bulunabilmektedir. Bunun başlıca sebebi ise sahip olduğu yoğun koku ve lezzeti olmaktadır. Aynı zamanda çay içerisinde bulunana yüksek asitte midenin etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu yan etkinin önlenmesi ise mümkün olmaktadır. Bunun için aç karnına içilmesinden kaçınılmalıdır. Ayrıca bu tahrişlerin önlenmesi için her zaman için yüksek kaliteli çaların tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tahriş bazı durumlarda kullanılan tarım ilaçlarından da kaynaklanmaktadır.

Kafein Duyarlılığı

Yasemin çayı içerisinde genellikle yeşil çay kullanılması doğal olarak içerisinde kafein de barındırmaktadır. Kafein hassasiyeti bulunan bazı kişilerin doğal olarak bunu tüketmesi rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bunun önlenmesi için kafeinsiz çeşitleri tercih edilmelidir. Kafein hassasiyeti belirtileri arasında baş dönmesi, çarpıntı, sinirlilik, baş ağrısı ve mide bulantısı bulunmaktadır.

Bunun yanında kafein bazı ilaçlar ile etkileşimlere girmektedir. Bu sebeple reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanan kişilerin çayı tüketmeden önce doktora veya eczacıya danışılması gerekmektedir.

Yorum Yaz