Yosun Sabunu Faydaları Nelerdir?

Yosun sabunu: içerdiği kolajen ve elastin lifleri ile cilde esneklik vererek cilt kuruluğu, selülit, kırışıklık gibi cilt sorunlarına iyi gelir. A, C, E, B vitamini ve tuz ile güçlü antiseptik içeriğe sahiptir ve cildi mikrop ve bakterilere karşı korur. Kırılgan saçları yeniler ve dökülmeyi durdurur.

Yosun Sabunu Önemli Faydaları

1. Vitamin Yönünden Zengindir

Yosun sabunu içerisinde yer alan A, C, B ve E vitaminleri, ilastin lifleri kolajen oluşumunda büyük bir etkiye sahiptir. Cildin yaşlanmasını önler ve kırışıklıkları azaltır.

2. Doğal Bir Antiseptiktir

Yosun sabunu, yoğun olarak tuz içerdiğinden dolayı antiseptik özellik taşımaktadır. Mikroplara ve bakterilere karşı güçlü bir şekilde savaşır, vücudu bakteri ve mikropların yol açtığı hastalıklardan korur. Cildi temiz ve pürüzsüz bir hale getirir. Deri altındaki yağ birikimini yok etmeye yardımcı olmaktadır. Vücutta uygulanan bölgelerde kan dolaşımını hızlandırarak, yağ oluşumuna engel olmaktadır. Deriyi yumuşatarak kadife gibi yapar.

3. Varis ve Selülit Oluşumunu Engeller

İçerisinde sağlıklı cilt bakımı için ideal olan bitkisel yağlardan kakao yağı, keten tohumu yağı ve zeytinyağı bulunmaktadır.

Yosun sabunu, varise ve selülite iyi gelir ve oluşumunu da önler. Selülit bulunan bölgelerde masaj eşliğinde kullanılması önerilmektedir. Böylelikle selülitten kurtulmanın yanı sıra hem yağ birikimini önler hem de cildi temiz tutmuş olursunuz.

4. Kasları Dinlendirir

İçeriğinde yoğun mineral bileşenleri bulunduğunda özellikle spor sonrasında vücuttaki kasların dinlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda spor sonrasında veya günlük hayatta kullanımı durumunda ter kokusunu bastırır, vücutta oluşabilecek kötü kokuların önüne geçer.

5. Metabolizmayı Hızlandırır

Yosun sabunun düzenli kullanımı durumunda metabolizmayı hızlandırarak vücutta biriken toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde zayıflamak isteyenlerin vücutlarının dolaşım hızını arttırmak ve kilo verme sürecini daha kolay bir hale getirmek için yosun sabunu ile masaj yaptığı bilinmektedir.

6. Ayak Kokusunu Yok Eder

İçeriğinde yoğun oranda tuz bulunmaktadır. Tuz tek başına kötü kokuların bastırılmasına yardımcı olurken içeriğinde bulunan diğer maddelerle birleşince özellikle ayaklardaki kötü kokusunun bastırılması için etkili bir yöntemdir. Ayakların düzenli olarak yosun sabunuyla yıkanması özellikle kış aylarında uzun süreler boyunca havasız bir ortamda hapsolan ayaklarda koku oluşumunu engeller.

Yosun Sabunu Cilde Faydaları

1. Vitamin ve Mineral Bakımından Zengindir

Kalsiyum, fosfor ve iyot bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, cilt bakımı denilince akla ilk gelen bakım ürünlerinden biri yosundur.

Yosun sabunu, cildi adeta bebek cildi gibi parlak ve pürüzsüz bir hale getirmektedir. A, C ve E vitaminlerini bünyesinde bulundurduğu gibi B1, B2, B6 ve B12 vitaminlerini de içerir. Cilt sağlığını en üst düzeyde korumayı sağlamaktadır.

2. Gençleştirici Etkisi Vardır

Yosun sabunu içeriğinde bulundurduğu doğal bir anti-aging olan E vitamini sayesinde ciltteki kırışıklığı azaltır ve oluşmasını önler.

Yosun sabunu cilde uygulanması durumunda doğal bir peeling etkisi göstermektedir. Deniz yosununun ölü hücreleri ciltten temizlediği bilinmekte olup özellikle banyo yaparken kullanılması durumunda kafada ölü deriyi yok etmeye yardımcı olur. Vitamin ve mineral yönünden zengin olduğundan cildi besler.

4. Cildi Temizler ve Gençleştirir

Yosun sabunu, cilt gözeneklerinde oluşan kirlerin temizlenmesinde yardımcı olur. Denizden aldığı mineraller sayesinde cildi dinlendirerek, güzel bir parlaklığa kavuşturur. Ayrıca içeriğinde bulunan A1, B2, B6 ve B12 vitaminleri ile kalsiyum ve demir başta olmak üzere zengin mineral içeriği ile ciltteki kan dolaşımını arttırdığı, bu sayede de cilde daha genç bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir.

İçeriğinde bulunan E vitaminden dolayı düzenli kullanım durumunda cildin kuruması ve çatlaması önlendiğinden cildin daha genç bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

5. Cilde Doğal Bir Görünüm Kazandırır

Özellikle deniz yosunundan elde edilen yosun sabunlarının içeriğindeki minerallerin, vücuttaki nem dengesinin sağlanması için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Ciltte hafiflik ve duruluk oluşturur, dengelenme ve yüz parlamasına yardımcı olur.

6. Cildi Yumuşatarak Sivilce ve Siyah Noktalardan Arındırır

Yosun sabunu, ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalara iyi gelmektedir. Özellikle ergenlik dönemi sivilceleri kurutur ve yenilerinin oluşmasının önüne geçer. Düzenli kullanılması ile birlikte sivilce ve siyah noktaları yok ederek cildi pürüzsüz bir hale getirir.

7. Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Ciltte bulunan yara izleri, cilt lekeleri, yaraları hızla iyileştirir. İçeriğinde bulundurduğu tuz bileşeninden dolayı antiseptik özellik taşır, mikroplara ve bakterilere karşı koruyucudur.

8. Alerjik Reaksiyonların Önüne Geçer

Tamamen doğal bir içeriğe sahip olduğundan özellikle günlük hayatımızın bir parçası haline gelen ancak hassas ciltler için faydadan çok zararı bulunan kimyasal yüz temizleyicilerinin doğal bir alternatifidir.

Vücuttaki nem dengesini mükemmel oranda koruduğundan doğrudan yüze uygulanması durumunda cildi yağlandırmaz veya kurutmaz. Nem dengesinin korunmasına yardımcı olduğu gibi aynı zaman hassas veya sorunlu ciltler için oldukça verimli bir cilt temizliği sunar.

9. İltihaplı Dokuları Tedavi Eder

Özellikle ciltte bulunan iltihaplı dokuların iyileştirilmesinde etkin olarak kullanıldığı bilinmektedir. İçeriğinde bulunan besin ve mineral bileşenleri bir araya geldiklerinde cildi yumuşatır ve iltihabın kurumasına yardımcı olarak tedavi sürecini hızlandırır.

10. Kullanılan Ürünlerin Etkinliğini Arttırır

Tek başına kullanıldığı gibi cilde bakım veya tedavi uygulanmadan önce de kullanılması mümkündür. Cilt bakımı için kullanılacak ürünlerin daha hızlı emilmesini yardımcı olur ve etkinliklerini arttırır. Böylelikle kullanılan ürünlerden yüksek oranda verim alınmasına yardımcı olur.

11. Besin Takviyesi Sağlar

Özellikle diyet döneminde vücudunun ihtiyacı olan besinlerin tümünün alınamaması cilt üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple kilo verme aşamasında olanlar düzenli olarak yosun sabunu kullanarak cildin ihtiyacı olan besinlerin takviyesini almasına yardımcı olur. Böylelikle kilo verme döneminde sıklıkla karşılaşılan cilt sorunları yerini sağlıklı bir cilde bırakır. Özellikle vücutta yüksek oranda kaybedilen suya karşı sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

12. Cildi Dinlendirir

Özellikle günlük hayattaki zararlı maddelerden ve stresten yoğun bir şekilde etkilenen cilde dinlemesinde yardımcı olur. İçeriğindeki yararlı takviyeler ile yorgun bir görünüme sahip cildin dinlemesine ardından da yeniden canlanmasına yardımcı olur.

13. Kuruyan Elleri Nemlendirir

Yosun sabunu, özellikle soğuk kış aylarında çatlayarak nemini kaybeden ve kuruyan el derisinin bakımında kullanılması mümkündür. Doğal bir nemlendirici olduğu ve ciltteki nemi hapsettiği için düzenli kullanıma bağlı olarak ellerde gözle görülür bir değişim sağlanmaktadır. Yalnızca nemini kaybetmiş ve çatlamış ellerde değil sıvı kaybına bağlı olarak yaraların oluştuğu ellerde de etkili bir çözüm sunmaktadır.

Yosun Sabunu Saça Faydaları

1. Saçları Güçlendirir ve Uzamasına Yardımcı Olur

Yosun sabunu, düzenli kullanım durumunda saçları güçlendirerek canlandırır. Saç kırılması sorununu ortadan kaldırarak saç köklerini besler ve saç dökülmelerini engelleyerek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

2. Saç Derisi Sorunlarına Çözüm Sağlar

İçeriğinde saç derisini besleyen vitamin ve mineraller bulunduğundan özellikle saç derisi sorunlarında etkin bir çözüm sunar. Deride hassasiyetin giderilmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda mevcut konak veya kepek oluşumunu çözerek, ileride yeniden oluşmalarını önler.

Saçları ve saç diplerini rahatlattığından derideki köklerin yatışmasını ve güçlenmesini sağlayarak sorunların önüne geçer. Kafada oluşan ölü deriyi yok ederek derinin yenilenmesini sağlar, özellikle kaşıntılı saç derisi sorunları için kesin bir tedavidir.

3. Saçı Canlandırır ve Yağlanmanın Önüne Geçer

Yosun sabunu, saçları her banyodan sonra parlak tutar ve saçların yağlanmasını önler. İçeriği son derece doğal olduğu için özellikle saçların etkili bir şekilde temizlenerek canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Nem dengeleyici bir yanı olduğu için saç diplerindeki ve saçlardaki fazla yağın atılmasını sağlar.

4. Saçların Kolay Şekil Almasına Yardımcı Olur

Saçları yatıştırdığı ve saç tellerini güçlendirdiği için kabarık veya karmaşık görüntü yerine daha sakin ve canlı saçlara kavuşulmasına yardımcı olur. Saçlardaki düğümlerin çözülmesi ve özellikle sıkı at kuyruğu veya topuzlardan sonra oluşan dökülmelerin azalmasını sağlar, saçların şekil almasını kolaylaştırır.

5. Saç Bakım Ürünlerinin Zararlarını Nötrler

Günlük hayatta kullanılan ve özellikle doğal bir içeriğe sahip olmayan başta şampuan ve saç bakım kremi olmak üzere genel olarak tüm kimyasal saç ürünlerinin zararını nötrler. Tamamen vegan (Yosun sabunu hayvan yağından üretilmemiştir) bir içeriğe sahip olduğu gibi aynı zamanda içerisinde bir katkı maddesi de bulunmaz. Böylelikle kimyasal ürünlerin saçlarda meydana getirdiği yıpranmaların önüne geçer.

Yosun Sabunu Nasıl Kullanılır?

Yosun sabununu isterseniz günlük olarak el ve yüzünüzü yıkamak için isterseniz de duş sabunu olarak kullanabilirsiniz.

Selülit Problemi Yaşayanlar İçin Kullanımı

Özellikle selülit bulunan bölgeler, ılık su ile yıkandıktan sonra yaklaşık 5 veya 20 dakika kadar yosun sabunu ile masaj yapılarak durulanmalıdır. Hassas olan bölgelere doğrudan temas ettirmeyiniz. Böyle durumlarda elinizde köpürterek hassas olan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Aksi takdirde hassas bölgelere doğrudan temas ettirmeniz yan etkilerle karşılaşmanıza yol açabilmektedir.

Sivilce ve Siyak Nokta Problemi Yaşayanlar İçin Kullanımı

İlk olarak yüzü ılık su ile yıkayarak nemlendirmelisiniz. Yosun sabununu cildinize sürerek köpürtün ve elinizle ovalayıp 10 dakika masaj yapın. Ardından ılık su ile durulayın. 1 ay boyunca günde 1 kere kullanarak yüzde oluşan sivilce ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ayak Kokusu ve Deride Sertleşme Problemi Yaşayanlar İçin Kullanımı

Her akşam uyumadan önce ayaklarınızı yosun sabunu ile iyice yıkayın ve ılık su yardımı ile durulayın. Yaklaşık bir ay süren uygulama sonunda ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Ayak bölgesinde bulunan deri soyulması, topuklardaki çatlaklık ve sertleşme gibi problemleri de beraberinde yok eder.

Yorum Yaz