Akıllı Telefonlar Bir Kişinin Sarhoş Olup Olmadığını Anlayabiliyor

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde akıllı telefonlar, çeşitli sensör ve işlemcilerden gücünü alan ve birçok şeyi içerisinde barındıran paketler haline dönüştüler. Bilim insanları da bu sensörleri çeşitli amaçlar için kullanmanın yeni yollarını sürekli olarak bulmaktadırlar. Daha önceden araştırmacılar, kullanıcının akıl sağlığını izlemek için akıllı telefonları kullanmıştı. Şimdi ise yakın zamanda yapılan bir araştırma sayesinde akıllı telefonlarda mevcut olan bir sensör kullanılarak kişinin sarhoş olup olmadığı tespit edilebildi.

Stanford Üniversitesi’nden ve Pittsburg Üniversitesi’nden çeşitli araştırmacıların katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, bir akıllı telefonun içerisinde yer alan ivmeölçer kullanılarak telefonun sahibinin sarhoş olup olmadığı algılanabiliyor. Araştırmacılar, bu deneyi 22 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirdi. Bu nedenle kavram kanıtına sahiplerdi ve akıllı telefonun sarhoş bir kişiyi %92 doğruluk payıyla tespit edebildiği belirtildi.

Akıllı Telefonlar Sarhoş Kişiyi Kolaylıkla Tespit Edebiliyor

Daha önceki araştırmalar, sarhoş bir kişiyi belli eden en önemli işaretin sallantılı bir yürüyüş olduğunu göstermiştir. Hepimiz sarhoş bir kişinin sağa ve sola savrularak yürüdüğünü biliyoruz. Bilim insanları da yine her insanın düşündüğü gibi bu kavramı kullandılar ve bireyin hareketini izlemek için akıllı telefonlarda yerleşik olarak bulunan ivmeölçeri kullanma fikrini geliştirdiler.

Bu doğrultuda eğer bir kişi düzgün bir şekilde yürüyor ise o kişi sarhoş değildir. Ancak yürürken savruluyor ve sağa sola doğru sallanan bir yürüyüş içerisindeyse o kişi sarhoş olarak tespit ediliyor. Yapılan araştırmada, 22 katılımcı üzerinde gerçekleştirilen deney için kişilerin hareketlerinin ölçülmesi amacıyla akıllı telefonlar bireylerin sırtlarına konumlandırıldı. Normal hayatta hiçbir kimse telefonu sırtında taşımıyor olsa da deneyde bu yöntem kullanıldı.

Baş araştırmacı Brian Suffoletto, sistemlerinin kontrollü bir ortamın dışında çalıştığından emin olmak için, sistemlerini bir barda veya kalabalık bir yerde katılımcıların ellerinde veya ceplerinde akıllı telefonlarla test edeceklerini söylüyor. Bu nedenle, yakın gelecekte akıllı telefonlar, kullanıcıların sarhoşken araçlarını sürmelerini engelleyebilir. Sonuç olarak, hem yol güvenliğini önemli ölçüde artıracak hem de kullanıcıların güvenliğini artıracaktır.

“Akıllı Telefonlar Bir Kişinin Sarhoş Olup Olmadığını Anlayabiliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz