Dünyada En Çok Kullanılan 10 Web Tarayıcısı

İnternette gezinmek için herkesin favori bir web tarayıcısı vardır. NetMarketShare verilerine göre, Google Chrome hala %67,39 pazar payı ile bu segmentte liderliğini koruyor.

Google Chrome’un kullanım yüzdesi, %68,33’lük bir önceki ay verisine göre biraz azaldı. Ancak, yazılım devinin listedeki ikinci tarayıcı olan Firefox’un kullanım oranının %8,6’dan daha düşük kalması nedeniyle endişelenmesine gerek yok gibi görünüyor.

Birinci ve ikinci konumlar arasındaki oranlardaki büyük fark; Google’ın, Google Chrome’u standart hale getirme çabalarında nasıl başarılı olduğunu gösteriyor. Kaynağa aç bir web tarayıcısı olan Google Chrome, bilgisayarınızda iyi bir donanıma sahipseniz sorunsuz performans sunmayı başarıyor.

Microsoft’un Edge’i %6.09’un gerisinde kalırken, Internet Explorer’ın %6.37’de üçüncü sırayı alması oldukça şaşırtıcı. Apple’ın Safari‘si, %4.81 ile beşinci sırada kendine yer bulmuş, bu da Mac kullanıcılarının çoğunun Safari tarayıcısına bağlı olduğunu gösteriyor.

Listedeki diğer tarayıcılar %1.84 ile Sogou Explorer, %1.69 ile QQ, %1.33 ile Opera, %0.85 ile Yandex ve %0.31 ile UC Tarayıcısıdır. Bu tarayıcılar çoğunlukla Çin’de kullanılıyor, Opera ise bir istisna.

Bu arada Microsoft, Chromium tabanlı Edge ile web tarayıcıları segmentine sağlam bir geri dönüş yapmaya hazırlanıyor. Yeni Chromium Edge’in gelecekte önemli bir fark yaratıp yaratmayacağını görmek için beklememiz gerekecek.

Peki sizin tercihiniz hangi web tarayıcısı? Yorumlarda bize bildirin.

Kaynak: 
https://beebom.com/top-10-web-browsers-in-the-world/

Yorum Yazın