Imgur, Türkiye’de Yeniden Erişime Açıldı

Popüler görsel paylaşım platformu Imgur, Türkiye’de yeniden erişime açıldı. Imgur’a 2015 yılında erişim engellenmişti. Daha sonra 2017 yılından itibaren kesintisiz bir şekilde erişim tamamen kapatılmıştı. 5 Şubat 2020 itibariyle Imgur’a erişebiliyoruz.

Wikipedia’nın ardından Imgur’un da erişime yeniden açılması internet kullanıcıları tarafından olumlu karşılandı. Erişim engeli sırasında tıpkı Wikipedia’ya zamanında girdiğimiz gibi Imgur’a da alan adının başına 0 ekleyerek (0imgur.com) girebiliyorduk. Artık buna gerek kalmadı. https://imgur.com/ adresinden internet sitesine ulaşabilirsiniz.

Popüler görsel paylaşım ve barındırma platformu Imgur için Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak mahkemeye başvurmuş ve erişim engeline itiraz davası açmışlardı. Bu davanın internet sitesine erişim konusunda etkili olduğunu da düşünebiliriz.

Imgur, hem görüntü paylaşım hem de görüntü barındırma platformu. Bu yüzden de birçok internet sitesi Imgur üzerinden paylaşılan görselleri kullanıp çeşitli paylaşımlar yapabiliyor. Ancak platforma erişimin kısıtlandığı bu süreçte maalesef Türkiye’deki internet siteleri ve kullanıcılar bu kaynaktan yararlanamadı ve görselleri barındırmak için çeşitli platformlara yöneldiler. Ancak Imgur’un yerini tutabilecek bir başka platform maalesef olmadı. Neyse ki artık Imgur özgür.

Imgur’un sessiz sedasız açılmasından sonra akıllarda başka bir soru var. Diğer erişim engelinde olan internet siteleri de bundan sonra açılacak mı? Örneğin booking.com da ülkemizde erişime kapalı durumda. Umarız insanların işine yarayacak internet siteleri kısa sürede yeniden erişime açılırlar.

Imgur’un yeniden erişime açılmasıyla ilgili düşüncelerinizi lütfen yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

Yorum Yazın

bodrum escort