Isırgan Otu Sabunu Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu sabunu: antiseptik özelliği ile gün içerisinde kirlenen ve yağlanan cildi temizler. Selülit ve kırışıklık gidericidir; egzama, sedef ve sivilce tedavisinde etkilidir. Cilt lekeleri ve yara izlerinin kaybolmasına ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Saçın sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olarak saç dökülmesini önler.

Isırgan Otu Sabunu Cilde Faydaları

1. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Isırgan otu sabunu, antienflamatuar özelliği ile egzama, zona, mantar, sedef hastalığı ve dermatit gibi yağlı, kuru, kaşıntılı ve iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

2. Cildi besler

Isırgan otu sabunu içerisinde vücut için önemli olan: magnezyum, demir, fosfor, silika, kalsiyum, manganez, silisyum, iyot, sodyum, kükürt, potasyum ve A, B2, C, D ve K1 vitaminleri yer alır. Antioksidan, antienflamatuvar ve anti-fungal özelliklere sahiptir.

Cildi besler ve onarır bu sayede cildin pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cildin yağ dengesini düzenleyerek iltihabın azalmasına yardımcı olur ve cilt hastalıklarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için katkıda bulunur.

3. Peeling etkisi gösterir

Peeling etkisi ile cildi ölü deriden arındırır. Ciltteki tıkalı gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.

4. Yara ve yanık izlerini azaltır

Isırganın antienflamatuar, antibakteriyel ve iltihap kurutucu özellikleri nedeni ile cilt yanıklarını tedavi eder. Yara ve yanık izlerinin azalmasına katkı sağlar.

5. Cilt ısısını dengeler

Duş sırasında tüm cilde uygulandığında cilt ısısını dengelemektedir. Bu sayede kas kasılması ve sinir sıkışması gibi ağrıları hafifletir.

6. Çıban ve uçuk için etkili sonuç verir

Ciltte meydana gelen iltihaplı çıban yada uçuk gibi ağrılı cilt hastalıklarının tedavisinde ciltteki iltihabı kurutarak tedavi eder.

7. Cildi nemlendirir

Kuru cilt tiplerinde cildin nem dengesini düzenlemede etkilidir.

8. Yanık ve sıyrıkların tedavisinde etkilidir

Cilt yüzeyinde meydana gelen küçük yanıkların, sıyrıkların ve yara izlerinin iyileşmesi için katkı sağlamasıdır. Ayrıca kanamayı durdurucu özelliği vardır.

9. Hassas tırnakları güçlendirir

Tırnaklarda bulunan keratini güçlendirerek tırnak kırılmalarını önlemektedir.

10. Kırışıklık ve sarkmaları yok eder

İçeriğinde bulunan C ve D vitaminleri ile cildi besleyerek yaşlanma belirtilerini azaltır bu sayede oluşan cilt çatlakları, kırışıklıkları ve cilt sarkmalarını yok eder.

11. Göz altı morluklarına iyi gelir

Göz altlarında oluşabilen morluk ve göz torbalarını gidermede oldukça etkilidir.

12. Doğal bir antihistaminiktir

Antihistaminik özellikleri ile ciltte meydana gelen alerjik reaksiyonların tedavisi ve yatıştırılması için kullanılır. Özellikle bahar alerjisi gibi mevsimsel alerjilerin ve böcek ısırığı sonucu oluşan alerjinin yatıştırılması için etkilidir.

13. Siyah nokta ve sivilcelere iyi gelir

Kıl köklerinin ve yağ bezelerinin tıkanmasını önler ve cildin yağ dengesini düzenleyerek sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler.

Ciltte iltihap oluşması ile birlikte sivilce ortaya çıkar. Isırgan otu sabunu antienflamatuar özelliklerinden dolayı sivilcelerin ve eski sivilcelerden kaynaklanan yara izlerinin azalmasına neden olur.

14. Kahverengi lekeleri geçirir

Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olarak kahverengi lekelerin renginin açılmasını ve zamanla yok olmasını sağlayarak cildin pürüzsüz görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

15. Kan dolaşımını hızlandırır

Vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Özellikle bacaklara masaj yapılarak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırarak bacak ağrılarının ve varis oluşumunun önüne geçer.

16. Artrit hastalarına iyi gelir

Artrit hastalarının yaşadığı ağrı ve iltihapların bir bölümünü azaltarak yatıştırır. Ağrıyan eklemlerin üzerine ısırgan otu sabunu ile masaj yaparak eklem ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Isırgan Otu Sabunu Saça Faydaları

  • Kepeği yok eder.
  • Saç dökülmesini durdurur ve önler.
  • Saç köklerini güçlendirerek saçların daha hızlı ve güçlü uzamasını sağlar.
  • Saç diplerinde meydana gelen yara ve tahrişlerin tedavisine destek olur.
  • Saç kırılmasını önler.
  • Saç yağlanmasını önler.
  • Saça parlak ve dolgun bir görünüm kazandırır.
  • Saç derisindeki kaşıntıya iyi gelir.
  • Saç derisini nemlendirir.
  • Yeni saç çıkmasına yardımcı olur.

Isırgan Otu Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Isırgan otu sabununu cilde sıcak su ile köpürterek uygulayın ve 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere uygulayabilirsiniz.

Saça Kullanımı

Islak saça ısırgan otu sabunu uygulandıktan sonra saç derisine birkaç dakika masaj yapın ve ardından bol ılık su ile durulayın.

Yorum Yaz