Kasiyer İş İlanları [Migros, Şok, A101, Bim, Carrefour] 2023

Ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan pozisyonlardan birisi de Kasiyerlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsal marketlerin açılması ile birlikte çok eski zamandan beri kasiyerlik mesleği aslında var olan bir meslekti. Bunun nedeni ihtiyaca yönelik her şeyin tek mağaza üzerinden ulaşılabilir kılınmasıydı. Bu niyetle kurulan Market zincirlerinin en başında olan şirketler Migros, Carrefour ve bölgesel hizmet veren 1e1 gibi marketlerdi. 1e1 hizmet hayatına daha sonra son verdi. Migros ve Carrefoursa ise yoluna devam etmekte ve yatırımlar yapmaktadır.

Kasiyer İş İlanları

Migros ve CarrefourSA şirketlerinden sonra market konusunda yatırımlar artarak devam etti. Neredeyse her mahalleye mağaza açan A101, Bim ve Şok marketler Türkiye’de en fazla kasiyer çalıştıran marketlerin başında gelmektedir. A101 9000 Market, Şok 7661 Market ve Bim 7531 Market ile kabataslak hesap edecek olursak bu 3 market 25.000’e yakın kasiyere ev sahipliği yapıyor. Piyasadaki Kasiyer İş İlanları veren firmalar içerisinde büyük çoğunluğu bu marketler oluşturmaktadır. Bu marketlerin dışında bölgesel marketlerde illere göre kasiyer çalıştıran marketler arasındadır. Mahalle bakkallarını işin içine katacak olursak böylelikle Kasiyer pozisyonu çok fazla istihdam sağlayan mesleklerdendir.

Market ve Bakkal Arasındaki Farklar

Market zincirleri bu kadar yaygın olmadan önce Bakkal dediğimiz küçük ölçekli işletmeler hizmet vermekteydi. Mahallemizde bulunan ve neredeyse her mahallede kendine yer eden bakkallar sahipleri tarafından işletilmekte ve yönetilmekteydi. Marketin getirisi ve kâr markajı aynı zamanda denetlenebilir teknolojiye sahip olmamak bakkal sahiplerinin işlerinin başında durmalarına ve market içerisinde her işi yine sahiplerinin yapmasına yöneltiyordu.

Kasiyerlikte bunların başında geliyordu. Para giriş çıkışını takip etmek markete giren ve ürün satın alan müşterilerin ödemelerini almak market sahiplerinde düşüyordu. Hala devam eden bu gelenek gelişen teknoloji sayesinde denetlenebilir olsa da, marketin getirisi nedeni ile yine market sahipleri tarafından yönetilmekte ve nadiren personel çalıştıran marketler bulunmaktadır. Bu sebeple Kasiyer İş ilanları genellikle büyük marketler tarafından yayımlanmaktadır.

Kasiyer Ne İş Yapar?

Kasiyer pozisyon olarak aynı işi yapsalar da bazı mağazalarda çalışan kasiyerler ile market kasiyerleri arasında iş tanımı değişiklik gösterebilmektedir. Kasiyer kavramı eskiden daha pozisyona uygun işler yapsa da, müşteri yoğunluğu az olan saatlerde farklı işler yapabilmektedir. Özellikle Market Kasiyeri bu konuda işe alımda iş tanımı içerisinde market düzenleme, Ürün Stokunu yönetme ve mağazaya gelen ürünleri depoya çekme gibi farklı işler bulunabilmektedir. Bu da günümüz market kasiyerlerinin pozisyonu ile alakalı dönüşümler gerçekleştiği anlamına gelmektedir.

Market Kasiyeri Ne yapar?

Kasiyer çalıştığı kasanın bütün para girişi ve çıkışından sorumludur. Market içerisine alışverişini yapan ve ödeme işlemine geçen müşterilerin ürün barkodlarını tek tek okutarak müşterinin ödeme yapmasına yardımcı olur. Ödenen tutar kredi kartından çekilecekse kredi kartı ile işlem, Nakit yapılacaksa nakit alma, para üstü verme gibi işlemlerden sorumludur. Ayrıca ürün iadesi isteyen müşterilere yardımcı olarak ürün fiyatları konusunda sorulan sorulara cevap verir. Market kasasındaki toplanan miktardan sorumludur. Yapılan Satış miktarı ve toplanan parayı sayarak mesaisini bir sonraki kasiyere devreder veya kasayı kapatır.

Kasiyerler Ne Kadar Maaş Alır?

Kasiyer maaşları market zincirinin büyüklüğüne ve market profiline göre değişiklik göstermektedir. Ortalama bir maaş belirlemek gerekirse Askeri Ücret + Prim olarak gözümüze çarpmaktadır. Kasiyer prim hak edişi aylık ciroya göre belirlenmektedir. Aynı zamanda belirli ürünlerin satış kampanyasına dahil edilerek belirlenen ürünü en çok satan market veya kasiyer bazında prim ödemesi yapılmaktadır. Kasiyer Maaşı personelin çalışma yılına ve performansına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kasiyer Arayan Marketler

Birçok market güncel olarak kasiyer pozisyonu için eleman aramaktadır. Yeni açılan marketlerdeki boş pozisyonlar için veya açılan pozisyonlar için iş arayışı içinde olan kasiyerler yayımlanan iş ilanlarına başvuru yaparak sürece dahil olabilirler. Bunun yanında Toptan Satış Mağazaları da Kasiyer arayan diğer marketler kategorisindedir. Sizlerle Hem Toptan Satış Mağazalarını hemde Marketleri paylaşacağız. Peki En çok hangi marketler kasiyer alımı yapmakta? Kasiyer arayan marketler hangileri? Bu soruların cevabını aşağıda sizinle paylaşıyoruz. Aşağıdaki Marketlere tıklayarak istediğiniz marketin kasiyer pozisyonu için iş başvurusu yapabilirsiniz.

Yukarıdaki Marketlerin dışında iş aramak için sitemizin arama bölümünden çalışmak istediğiniz pozisyonu yazarak arama yapabilir veya firma ismi yazarak arama yapabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra çıkan ilanlardan iş başvurusu yapmak istediğiniz ilana tıklayarak aşağıda bulunan başvuru formuna tıklayarak iş başvurusu yapabilirsiniz.

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/kasiyer-is-ilanlari/

Yorum Yazın