MIT Profesörü: İnsanların Çok Yakında Yok Olmasından Korkuyorum

MIT makine mühendisi Asegun Henry’ye göre, insanların kendi yok oluşlarını durdurması için zamanları gün geçtikçe azalıyor.

Zorluk fizikle ilgilidir: Enerji tüketimimizin neredeyse tamamı ısı üretmeyi veya transfer etmeyi içerir. Henry, bir basın açıklamasına göre, bu enerji kullanımıyla birlikte gelen sera gazı emisyonlarıyla birleştiğinde, bizi iklimin ve kendimizin kaçınılmaz olarak yok edilmesine giden bir yola gönderecek geri dönüşü olmayan noktaya çok yaklaştığımız konusunda uyarıyor.

MIT Proseförü: Cesur Olunmalı

Ancak bu, havlu atma zamanının geldiği anlamına gelmez. Henry, California Üniversitesi, Berkeley ve Stanford Üniversitesi’nden mühendislerle birlikte geçen hafta Nature Energy dergisinde, rotayı nasıl tersine çevirebileceğimize dair beş büyük zorluğu ortaya koyan bir araştırma yayınladı .

Bunlar büyük zorluklardır – tek başına ilki küresel elektrik şebekesi için termal depolama sistemleri geliştirmektir – ve çözmek için ciddi çaba sarf edilmeli. Ancak hayatta kalmamızın söz konusu olduğu düşünüldüğünde, son derece iddialı girişimler başlatmak için doğru zaman gibi görünüyor.

Henry, “Zaman azalıyor ve herkesin güvertede olması gerekiyor,” dedi.

Zaman Akıyor, Tik Tak

Henry, fosil yakıta bağımlı bir enerji altyapısından temiz enerjiye geçmenin ne kadar süreceği konusunda endişe etmekte. O zamana kadar, geri dönüşü olmayan o noktayı geçmiş olabiliriz.

Henry “Dün değil, yıllar önce dramatik bir değişikliğe ihtiyacımız vardı.” dedi. “Bu yüzden her gün geç kalacağımızdan korkuyorum ve bir tür olarak Dünya Ana’dan sağ çıkamayabiliriz.” diye de ekledi.

Bilmeyenlerimiz İçin MIT Nedir?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısaca MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir.

Teknoloji ve mühendislik konularında Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınmaktadır. Ağustos 2018 itibarıyla, mezunları, öğretim üyeleri ya da araştırmacıları tarafından 91 Nobel Ödülü, 25 Turing Ödülü, 8 Fields madalyası kazanılmıştır.(Via)

Kaynak

Yorum Yaz