PlayStation 5 Kullanıcı Arayüzü Tamamen Yenilenmiş Olacak

Geçtiğimiz hafta Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ile birlikte gelecek yeni oyunlara göz attık. “Future of Gaming” isimli etkinlikte tanıtılan bu oyunların yanı sıra yeni oyun konsolunun tasarım ayrıntıları da gün yüzüne çıktı. Şimdi ise şirketteki yetkili bir isim PlayStation 5 kullanıcı arayüzü konusunda tamamen farklı bir tasarım diline sahip olacak imasında bulundu.

Sony’nin PlayStatiın OX Tasarım Başkan Yardımcısı olan Matt MacLaurin, LinkedIn hesabı üzerinden bu konuya dair bir açıklama yaptı. McLaurin, “PS4 kullanıcı arayüzünün yüzde 100 revizyonu ve çok farklı yeni konseptler” göreceğimizi belirtti. Yani PS4’teki arayüze göre tamamen farklı ve yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü PS5’te bizleri bekliyor olacak.

MacLaurin bu konuda pek fazla bilgi vermedi ancak yeni kullanıcı arayüzünün pragmatik olacağını ve yepyeni bir tasarım diline dayanacağını söyledi. Yetkilinin odak noktası ise oyun konsolunun ve arayüzün hızı oldu. Belirttiğimiz hız konusunda ise “En önemlisi, tüm kullanıcı arayüzünde milisaniye cinsinden ölçülen deneyim hedefleridir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Hız konusunda PlayStation 5 gerçekten inanılmaz bir deneyim sunacaktır. Böylesine hızlı bir yükleme süresi sunmasının temel sebebi ise premium bilgisayarlarda bile olmayan özel olarak tasarlanmış ve oldukça hızlı olan SSD’dir. Bu SSD ile birlikte oyunlardı geçiş ekranları neredeyse gözükmeyecek bile. Hatta PS5, bu SSD sayesinde Xbox’ın X Series modelinden hızlı bir performans ortaya koyacaktır.

Yeni nesil PlayStation modeli, bildiğiniz gibi tanıtım etkinliğinde beyaz bir rengin hakim olduğu tasarım ile karşımıza çıktı. Bu renk anlayışı birçok kişinin hoşuna giderken bir o kadar kişinin de pek hoşuna gitmedi. Şirket yetkili bu konuda “herkes için özeli bir baskı olacak” diyerek farklı renk seçeneklerine işaret etti. Siyah modelin olup olmayacağı sorulduğunda ise “belki” cevabını verdi.

“PlayStation 5 Kullanıcı Arayüzü Tamamen Yenilenmiş Olacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın