Ptt Personel Alımı ve İş İlanları 2023

PTT Personel Alımı için yeni iş başvurularını değerlendirmeye başladı. PTT firmasına iş başvurusu yaparak personel alımlarındaki yerinizi alın. PTT şirketine Personel alımı yapılacağını insan kaynaklarından duyuran PTT yeni iş arkadaşları alacağını yayınladı.  Sitemizden İş başvuru Formunu doldurabilirsiniz.

İnsan kaynaklarından iş başvurularını kabul ederek yeni personellere yeni iş imkânı sunmaya başlandı. Personel alımlarında ve eleman alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda yazımızın devamını okuyarak Personel alımlarında iş başvurusunu nasıl yapmanız gerektiğini ve iş başvurusu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızın devamında bilgi edinebilirsiniz.

PTT Personel Alımı ve İş İlanları

Taşımacılık sektörünün yanında birçok sektöre de elini sokan PTT personel alımı yapıyor. E-devlet şifresini vatandaşa sunmanın yanında kargoculuk evrak sevkiyatı fatura ödeme gibi bir çok ihtiyacı karşılayan PTT personel alımlarında titiz davranmakta fakat a’dan Z’ye her kişiye hitap etmektedir.

Kısa adıyla PTT olarak bilinen Posta Telefon Telgraf kurumundan personel alımına ilişkin iyi haber geldi. Kurum 3 farklı departmanda görevlendirmek üzere yaklaşık 2600 adet personel alımı gerçekleştirecek. Buna göre söz konusu PTT personel alımı çerçevesinde 1200 adet gişe görevlisi alımı, 400 adet teknik personel alımı ve 100 adet dağıtıcı alımı farklı bölümlere yüzlerce eleman alımı yapılacak.

PTT uzun zamandır personel alımı yapmıyordu ve buda gözlere batmıştı. Dava açıldı ve dava sonucunda varılan kararla birlikte PTT yönetmelik değiştirerek en kısa zamanda alımlara başlayacak.

Kaç Personel Alımı Yapılacak?

PTT alımlarından yararlanmak isteyen adaylar için güzel haberler var. Yeni yönetmelik kapsamında kuruluşa yaklaşık 2600 adet yeni personel alımı düzenlenecek. Bu kapsamda 1200 adet gişe görevlisi alımı, 400 adet teknik personel alımı ve 100 adet dağıtıcı alımı farklı bölümlere yüzlerce eleman alımı yapılacak.

Personel Alım Şartları Neler?

PTT yeni personel alımı konusunda bütün şartlar tam olarak netleşmiş değil ancak alınan bilgilere göre kurum iş başvurusunda bulunan adayları KPSS puanlarına göre çağıracak ve bir sözlü sınav düzenleyecek. Sözlü sınavda başarılı olan adaylar “Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmelik” hükümlerine tabi olarak istihdam edilecekler.

Buna göre bu adaylar “kamu hukukuna tabi” bir idari sözleşmeye tabi olacaklar. PTT ile aralarında doğacak olası bir uyuşmazlıkta idare mahkemesine başvuracaklar. Bu personel kesinlikle işçi veya memur değildir. ayrıca bildiğimiz 4/B sözleşmeli personel de değildir. PTT için oluşturulmuş özel ve yeni bir sözleşmeli personel statüsüne tabidirler.

Personele 4 Aylık Deneme Süresi Var

Deneme süresi, açıktan ilk defa atanan personelin, atandığı pozisyonun gerektirdiği görev ve sorumlulukları gereğince yerine getirip getiremediğine karar vermek için uygulanan süre olup, dört aydır. Deneme süresi sonunda yeterli görülmeyenlerin PTT ile ilişiği kesilecek. Bir de deneme süresi boyunca uyarma veya kınama cezası alanların da sözleşmesi feshedilerek ilişiği kesilmektedir. 

Keyfi olarak göreve son verilebilir mi?

Hayır, yalnızca aşağıdaki hallerde sözleşme feshedilir:

 • İstekle ayrılma.
 • Emeklilik, malüllük, ölüm.
 • Yaş haddi.
 • Göreve alınma şartlarından herhangi birinin kaybedilmesi.
 • Personelin ehliyetsizliği ve kifayetsizliğinin tespit edilmesi.
 • Sözleşmenin yenilenmemesi.
 • Disiplin cezası sonucu işten çıkartılması.

PTT İş İlanları

Zaman zaman iş ilanları yayımlayarak işe alım yapar. İş İlanları insan kaynaklarının açıkladığı pozisyonlara istinaden paylaşılır. Kariyer hayatlarında başarılı olmak isteyen adaylar PTT gibi kurumsal bir firmada kendilerine yer edinebilirler. Bu bağlamda nitelikli bir aday olmanız işe alım için önemli kriterlerdendir. Özgeçmişi sağlam ve tecrübeli adayların işe alınması daha yüksektir. Buna göre çalışabileceğiniz ve yayımlanabilen iş ilanları şöyledir;

 • Postacı
 • Gişe personeli
 • Şoför
 • Güvenlik personeli
 • Temizlik personeli
 • Kurye
 • Depocu
PTT Personel Alımı iş başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT şirketine iş başvurusu yapmak isteyen adaylar öncelikle yayımlanacak açık pozisyonları takip etmelidirler. Açık pozisyonlar yayımlandıktan sonra PTT Resmi web sitesinden başvuru formu doldurarak ön başvuruyu yapabilirler. PTT şirketinin açıklayacağı şartlar ve kurallara göre ”Yazılı Sınav” ve ”Sözlü Mülakat” ile işe alım yapılır. PTT kamu personeli alımında İşkur’dan ilan yayınlamakta ve başvuruları KPSS puanınıza göre kabul etmektedir. Belirlenen puanın üstünde başarı sağlamış olan adaylar PTT personel alımına iş başvurusunda bulunabilirler.

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/ptt-personel-alimi/

Yorum Yaz