Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İkinci Dalga Konusunda Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Koca, muhtemel bir ikinci dalga konusunda değindi. Bakan Koca, büyük bir ikinci dalga beklemediklerini belirtti. Bunun üstüne “Kurallara uymak kaydıyla küçük birtakım etkilenmeler olabilir ama biz eskisine göre, ilk dönemlere göre daha tecrübeliyiz” ifadelerinde bulundu.

CNN Türk yayınına katılan Sağlık Bakanı, koronavirüs salgınının Avrupa ülkelerinde en geç olarak Türkiye’ye geldiğini söyledi. Bu sözlerin üstüne ise 6 haftalık sürede birinci dönemi tamamladığımızı belirtti. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın CNN Türk’te yaptığı açıklamada söyledikleri:

“Salgın Avrupa’da en geç Türkiye’ye geldi. 6 haftalık sürede birinci dönemi tamamladık. Hayat devam ediyor. Bu ikinci döneme biz kontrollü sosyal hayat adını verdik. Yani şu dönemde özellikle 3 şeyi ihmal etmememiz gerekiyor. Bizim maskeyi asla ihmal etmeden, sosyal mesafe dediğimiz asgari 1.5 metrelik mesafeyi mutlak sağlayan ve el hijyenini de ihmal etmeyen bir sürece girmiş olduk.”

“Yeni bir salgın, yeni bir dalga, ben büyük bir dalga beklemiyorum. Kurallara uymak kaydıyla olabilecek küçük birtakım etkilenmeler olabilir ama biz eskisine göre, ilk dönemlere göre daha tecrübeliyiz. Bu anlamda ne yapacağımızı hem sağlık çalışanları anlamında da çok iyi biliyoruz, sağlık altyapımız bu anlamda yeterli olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.”

“Yeter ki bu anlamda yine birlik, beraberlik çerçevesinde kuralları uygulama noktasında birbirimize hatırlatıp bu dönemi de geçirelim. Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye’de etkisini sıfırlamak kolay olmaz. Çünkü Türkiye, Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan bir ülke.”

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İkinci Dalga Konusunda Açıklama Yaptı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın