Sarıçam Belediyesi Personel Alımı 2023

Sarıçam Belediyesi Personel Alımı için dönem dönem iş ilanları yayımlamaktadır. Adana’nın merkez ilçelerinden birisi olan Sarıçam Belediyesi Memur, İşçi ve Personel alımı ile Sarıçam halkının istihdamına katkı sunmaktadır. Adana’nın en yeni ilçelerinden birisi olarak gözümüze çarpan Sarıçam, ilçe belediyesi olmasının yanı sıra bir kaç belediyenin birleştirilmesi ile kurulmuştur. Bu ilanımızda Sarıçam Belediyesi hakkında detaylı bilgiler edinecek, iş imkanlarını inceleyecek ve nasıl iş başvurusu yapabileceğimizi göreceğiz….

Sarıçam Belediyesi Personel Alımı ve İş İlanları

Adana’nın merkez ilçelerinden birisi olan Sarıçam ilçesi; Yüreğir ilçesinin kuzey ve doğu kısımlarının birbirinden ayrılması ve bölgede bulunan 6 belediyenin (Buruk, Sofulu, Baklalı, İncirlik, Suluca, Kürkçüler) hukuksal olarak faaliyetlerinin sonlandırılması ile 2008 yılında faaliyete geçirilmiştir. İlçe 68 mahalleden oluşmakta ve 20’si Sarıçam Merkezde bulunmaktadır. Nüfusu 200.000’e yaklaşmakla birlikte neredeyse yarısı erkek ve yarısı kadından oluşmaktadır. Eğitim düzeyi; Nüfusun %11 Üniversite ve üzeri okuldan, %12’si okuryazarlık veya eğitimsiz seviyede, %77’si ise ilkokul, ortaokul, lise eğitim seviyesine sahiptir.

Sarıçam Belediyesi, Sarıçam halkının ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal bir yapı oluşturmak, kültürel miraslara sahip çıkarak modern bir görünüme kavuşturmak için çalışmalar yapmaktadır. Belediyenin misyonu Sarıçam halkı ile birlikte üretim yaparak; Sosyal, Çağdaş ve modern bir kent olmaktır. Vizyonu itibari ile ekonomik kalkınma planını Sarıçam halkının refahı için planlayarak, her alanda lider bir kent yaratmak üzerine çalışmaktadır. Pandemi döneminde Gıda yardımı başvurularını alarak Sarıçam halkının yanında olmuştur.

Temel İlkeleri

 • Milliyetçilik
 • Çalışkanlık
 • Adalet
 • Dürüstlük
 • Çağdaşlık
 • Kalkınmacılık
 • Katılımcılık
 • Rekabetçilik
 • Şeffaflık

İnsan Kaynakları

Adana Sarıçam Belediyesi İnsan Kaynakları;, çalışan belediye personellerinin tüm bilgilerini KKVK gizliliğine göre insan kaynakları biriminde tutarak işlemektedir. Çalışan personelin mesai saatlerini düzenlemek, izin rapor gibi işlemleri gerçekleştirmek, Puantaj hesabını yapmak, Yer değişikliği işlemlerini gerçekleştirmek, geçici görevleri düzenleyerek takip etmekle yükümlüdür. Bunun yanında belediye bünyesinde çalışan personelin performansını ölçerek gerekli eğitim programını almasını sağlayarak Sarıçam Halkının memnuniyetini sağlamaktadır.

Belediye bünyesinde ihtiyaç duyulan pozisyonları belirleyerek Personel alımı yapmak için iş ilanları yayımlamaktadır. Dönem dönem yayımlanan iş ilanları; Geçici İşçi, Daimi İşçi ve sözleşmeli Memur, Zabıta ve diğer pozisyonlar için işe alım olmaktadır. İK, kanunun belirlediği çerçevede Devlet Memuru olan ve İşçi statüsünde bulunan her personelin gelen ve giden tüm kayıt dosyalarını işlemekle ve işe alım sürecinde mülakat yapmakla yükümlüdür.

Adana Sarıçam Belediyesi İş İlanları

Belediyenin insan kaynakları her yıl belirlenen pozisyonlar için iş ilanları yayımlayarak işçi alımı, personel alımı, zabıta alımı ve memur alımı yapmaktadır. Belirlenen pozisyonlar için istenilen kriterleri iş ilanı ile birlikte paylaşarak sarıçam halkına duyurmaktadır. İşe alım sözleşmeli veya mevsimsel olarak yapılabilmektedir. Adaylar belediyenin hizmet kalitesini arttıracak, Sarıçam Halkının memnuniyetini sağlayacak ve belirtilen kriterleri karşılayabilen kişiler içinden seçilmektedir. Her pozisyonun niteliği ve istenen kriterler farklı olabilmektedir. İş ilanları belediyenin resmi web sitesinden, İlan.gov.tr üzerinden ve İş-kur aracılığı ile duyurulmaktadır. Bunun yanında TYP ile çeşitli pozisyonlarda süreli işçi alınabilmektedir. Örneğin; Sarıçam Belediyesi Evde İş Başvurusu için evlik işler verebilmektedir.

Memur Alımı

Memur alımı için yapılan duyurulara istinaden iş-kur üzerinden ilan açılmaktadır. İlanda belirtilen pozisyonun niteliğinin yanı sıra KPSS puanı istenmektedir. Memur alımı için yüz kızartıcı bir suç, Devletin yasalarına ve yasaklarına karşı gelmemiş olmak gerekmektedir. Açılan ilana başvuru yapanlar içerisinden sınav uygulaması ve mülakat sonucu ile en yetkin aday işe alım yapılabilmektedir. Bunun yanında Kamu Personeli Seçme sınavını kazanan adaylarda belediye bünyesine atanabilmektedir.

İşçi Alımı

İşçi alımı insan kaynaklarının ve proje yönetiminin isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Belirlenen alanlarda yapılacak çalışmalar için süreli işçi alımı yapılarak projenin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında daimi işçi alımı yapılarak mesleki yeterliliği olan adaylar için uygun pozisyonlara yerleştirme yapılabilmektedir. İşçi alımı ilanları yine iş-kur, Belediyenin resmi web sitesi ve ilan.gov.tr üzerinden yayımlanmaktadır.

Zabıta Alımı

Her yıl kontrol edilen sayı, zabıta ihtiyacı duyulan alanlar ve emekli veya işten ayrılmış zabıta sayısı tespit edilerek zabıta alımı için ilan açılmaktadır. Açılan ilanlarda istenilen nitelikler paylaşılmaktadır. Zabıta alımı için başvuru yapmak isteyenlerin bazı şartları karşılıyor olması gerekir. Özetlemek gerekirse Zabıta olma şartları şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı
 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş ya da hüküm giymemiş 
 • En az lise mezunu 
 • Erkekler için 175 santimetre, kadınlar için 165 santimetre boy sınırının altında kalmayan

Kişiler zabıta alımı için başvurabilmektedir. İlan yayımlandığı zaman Sarıçam belediyesi bunlara ek olarak şartlar getirebilir. Ayrıca genellikle adayların 30 yaşını doldurmamış olmaları istenmektedir ancak bu esnetilebilir bir kuraldır. Zabıtalar ortalama 4600₺ maaş almaktadırlar.

Sarıçam Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş başvurusu yapmak için medyada yayımlanan ilanları ve belediyenin resmi web sitesini takip etmeniz gerekmektedir. Alım yapılacağı zaman öncesinde pozisyonlar duyurulmakta ve başvuru şartları belirtilmektedir. Sarıçam Belediyesi İş-Kur ile ortak bir çalışma yaparak genellikle başvuruları İş-Kur üzerinden almaktadır. İş-kur üzerinden başvuru yapmayı bilmeyenler İş-kur İş Başvuru Kılavuzu linkine tıklayarak nasıl başvuru yapabileceklerini öğrenebilirler. Belediye aynı zamanda ilan.gov.tr üzerinden işçi alımı veya yapılacak herhangi bir iş için taşeron ilanı yayımlayabilmektedir. Sarıçam Belediyesi tarafından yayımlanan ilan olduğunda burada İş başvurusu linkini bırakacağız.

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/saricam-belediyesi-personel-alimi/

Yorum Yaz