Sosyal Medya Devleri, Koronavirüs Haberleri Konusunda Devreye Girdi

Yeni bir rapora göre, en büyük sosyal medya platformlarından üçü olan Twitter, Facebook ve YouTube, COVID-19 aşısı hakkındaki yanlış bilgilerin ve haberlerin artmasının önüne geçmek için bir araya geldi. Her üç platform da virüsle ilgili yalan haber ve dezenformasyon yaymak için kullanıldı. Sosyal medya devleri bu sorunun çözümü için bir işbirliği planladı.

Halk sağlığı yetkilileri, COVID-19 aşısının güvenliğinden şüphe duyduklarını ve bunun sonucunda muhtemelen veya kesinlikle almayacaklarını belirten Amerikalıların sayısının artmasıyla ilgili endişelerini bildirdi. Sosyal medya, bu şüpheciliğin ardında aşı karşıtı komploların yayılmasında büyük rol oynadı.

Sosyal Medya Devleri, Koronavirüs Aşısı Hakkındaki Yanlış Bilgilendirmelerin Önüne Geçecek!

BBC’den gelen yeni bir rapora göre üç büyük sosyal ağ şirketi, önümüzdeki birkaç ay içinde yayılmaya başlaması beklenen koronavirüs aşısıyla ilgili yanlış bilgi ve komplolarla başa çıkmak için çeşitli kaynaklarla birlikte çalışacak.

Rapora göre Facebook, bu tür içeriklerle başa çıkmak için yeni standartlar getirecek. Aynı zamanda getirilecek olan bu çabanın “ilk çerçevesini” Ocak ayında finanse edecek. Sosyal medya platformlarının kullandığı ortak bir yöntem, bu dezenformasyonun halka yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı’nın yanı sıra Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü, Africa Check, ve Kanada’nın Gizlilik Konseyi Ofisi de dahil olmak üzere, şirketlerin bu çabasına bazı kurum ve kuruluşlar da destek olacak.. Doğruyu kontrol eden bir yardım kuruluşu olan FunFact, bu şirketler ve kuruluşlar arasındaki çalışmaları koordine edecek.

“Sosyal Medya Devleri, Koronavirüs Haberleri Konusunda Devreye Girdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz