Türk Hava Yolları Personel Alımı ve İş İlanları 2023

Türk hava yolları insan kaynaklarının yayınladığı ilana göre personel alımı yapılacak. Personel alınacak bir çok pozisyon bulunan Türk hava yollarında çalışmak isteyen adayların iş başvuruları bekleniyor. Türk Hava Yolları İnsan Kaynaklarının yayınladığı İş İlanlarına göre bir çok departmanda personel alınacak. Kariyer yapmak isteyen adaylar iş başvuru formu doldurabilirler. THY İş ilanları için gerekli bilgileri ilanımızdan edinebilir ve THY iş başvurusunda bulunabilirsiniz…

Türk Hava Yolları Personel Alımı ve İş İlanları

Türk Hava Yolları, yılı için personel alımlarını Şubat ayında başlatmıştır. Türk Hava Yolları yaptığı açıklamaya göre işe alınacak 1000 kişinin maaşla çalışmaya başlayacağını resmi olarak bildirmiştir. Verilen bu rakamların kabin memuru için olduğu belirtilmiştir. Kabin memurluğu için başvuru da bulunmak isteyen adayların 1986-1995 yılları arasında doğmuş olmaları ve en az bir liseden mezun olmuş olmaları şartı konmuştur.

Buna ek olarak adayların İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Türk Hava Yolları ’nın bir mensubu olmak isteyen kişilerin, adaylık şartlarından bir diğeri de 160-180 cm boyunda ve orantılı bir kiloya sahip olmaktır. Adaylar ilana internet üzerinden başvurabilirler.

Çalışabileceğiniz Pozisyonlar

 • Kabin Ekibi,
 • Kokpit Ekibi,
 • Yurt Dışı Ofis Çalışanları ve
 • İdari/Teknik Birim Çalışanları (Genel İstihdam)
 • Temizlikçi
 • Güvenlik Personeli
 • Bilet satış sorumlusu
 • Gişe sorumlusu

1. Kabin Ekibi

Sürekli gelişen hizmet ağımıza paralel olarak, verdikleri kaliteli hizmetle tüm dünyadan konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayan ve güvenlik konusunda önemli sorumluluklar üstlenen kabin ekibinin işe alımları, ihtiyaç duyulan dönemlerde www.thy.com üzerinden yayınlanan ilanlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Başvuran tüm adaylar, sistem üzerinden alınan randevular doğrultusunda Türk Hava Yolları’na davet edilir. Temel şartları sağlayan adaylar, modern seçme yöntemleri kullanılarak yazılı ve sözlü değerlendirmelere alınır. Aynı zamanda tüm adaylara yabancı dil yeterlilik testleri uygulanır.

Bu aşamaların ardından, birebir ve grup mülakat süreçlerini de başarıyla tamamlayan adaylar, sağlık kurulunun onayıyla eğitim sürecine başlar. Eğitimi başarıyla tamamlayan tüm adaylar, her geçen gün daha da genişleyen uçuş ağımızda, konuklarımızı en konforlu ve güvenli şekilde ağırlamak üzere ekibe dahil edilir.

2. Kokpit Ekibi

Türk Hava Yolları’nda, büyüyen ve gençleşen filomuzla birlikte, kokpit ekibi işe alımları global ölçüde ve titizlikle yürütülür. Kurum kaynaklarıyla yetiştirilen genç pilotlar Türk Hava Yolları’na kazandırılırken, farklı milletlerden deneyimli pilotlar da kurum bünyesinde istihdam edilir.

Türk Hava Yolları pilot alımları;

 • Kaptan,
 • II.Pilot,
 • Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayı,
 • SFI (Simulator Flight  Instructor)

olmak üzere 4 grupta gerçekleştirilir.

Pilot adayları, www.thy.com üzerinden yayınlanan ilanlara başvurarak seçim sürecine dahil olur. Yabancı dil bilgisine ve temel gerekliliklere sahip adaylar arasından ilgili mesleki testleri ve mülakatları başarıyla tamamlayanlar Türk Hava Yolları ailesinde istihdam edilir.

Türk Hava Yolları, “Yetiştirilmek Üzere II.Pilot Aday Adayı” istihdamıyla hem havacılık sektörünün gelişimine önemli bir katkı sağlar hem de yeni mezun adaylar için eşsiz bir kariyer fırsatı sunarak gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

3. Yurt Dışı Ofis Çalışanları

Dünyanın farklı noktalarına gerçekleştirdiği uçuşlarla, doğu-batı ve kuzey-güney arasında hava köprüsü kurma misyonunu üstlenen Türk Hava Yolları’nın Türkiye dışındaki ofislerinde görev almak isteyen mahalli adaylar, bulundukları ülkelerdeki ofislerimize başvurarak değerlendirme sürecine katılabilir. Adaylar, temel koşulların yanı sıra başvuruda bulundukları pozisyonun gerektirdiği nitelikler doğrultusunda değerlendirilir.

4. İdari/Teknik Birim Çalışanları (Genel İstihdam)

Türk Hava Yolları’nda, yolcularımızın güvenliği ve konforu için gökyüzünde görev yapan, konuklarımızı sevdiklerine ulaştıran kabin ve kokpit ekiplerimizin yanı sıra, bu büyük operasyonun aksamadan, kusursuz bir şekilde sürdürülebilmesi için görev yapan idari ve teknik birimler de büyük önem taşır.

Türk Hava Yolları İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Müdürlüğümüze bağlı idari ve teknik birimlerde, ihtiyaçlar doğrultusunda zaman zaman teknisyen, memur, uzman ve mühendis pozisyonları için, www.thy.com üzerinden yayınlanan ilanlar aracılığıyla başvurular kabul edilir.

İşe alım sürecinde adaylara, yetkinlik bazlı mülakat uygulanırken, mülakatı destekleyen yazılı ve sözlü seçme yerleştirme yöntemleri de kullanılır. Adaya uygun pozisyon teklifi için kişilik envanteri sonuçları dikkatle değerlendirilir. Tüm işe alım süreçlerinde adaylar şeffaf bir şekilde bilgilendirilir.

İş Başvurusu yapabilmek için öncelikle yeni aday adı altında THY resmi web sitesinde üyelik oluşturmak gereklidir. Üyelik oluşturmak için Yeni Aday linkine tıklayarak açılan sayfada bilgilerinizi girmeniz ve yeni bir üyelik oluşturmalısınız. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra sistem içerisinde bir cv oluşturma aracı bulunmaktadır.

Bu aracı kullanarak sorulan sorulara doğru cevaplar yazarak özgeçmişinizi kolayca oluşturabilirsiniz. Açık pozisyonlar kısmından size uygun olan ilana tıklayarak özgeçmişinizi insan kaynakları birimine kolaylıkla iletebilir ve değerlendirme sonucunu bekleyebilirsiniz.

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/turk-hava-yollari-personel-alimi/

Yorum Yaz