Türkiye’nin Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları Belli Oldu

We Are Social, 2020 yılının ilk sosyal medya raporunu yayınladı. Yayınlanan bu raporda Türkiye’nin sosyal medya kullanıcı sayıları, sosyal medya davranışları, mobil ödemeleri ve e-ticaret pazarlamalarına kadar birçok başlıkta analizler yer alıyor.

Avrupa’da En Fazla Facebook Kullanan Ülke Türkiye

Ülke olarak sosyal medya platformlarını oldukça yoğun kullanıyoruz. Ancak öyle bir veri var ki burada zirvede yer alıyoruz: Facebook! Rapora göre dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook ve bu platformu Avrupa’da en fazla kullanan ülke Türkiye. Türkiye’nin aktif Facebook kullanıcı sayısı 37 milyon. Bu veriye göre dünyada Facebook’u en çok kullanan ülkeler arasında ilk 10’a giriyoruz. İlk üç sırada ise Hindistan, ABD ve Endonezya kendine yer buluyor.

Dünya genelinde toplam YouTube kullanıcı sayısı 2 milyar. YouTube bu kullanıcı sayısı ile Facebook’un ardından ikinci sırada yerini almış durumda. Ayrıca YouTube, 2017 yılından beri bu sıralamada ikinciliğini koruyor. Bu platform Türkiye’de de oldukça ilgi görüyor ve yükselişine devam ediyor.

Instagram, küresel olarak 1 milyar aktif kullanıcı sayısı ile en popüler 3. sosyal medya platformu olma başarısını elde etmiş durumda. ABD, en fazla Instagram kullanıcısına sahip ülke durumunda. Türkiye’de ise 38 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan Instagram’da ülkemiz sıralamada 6. sırada yer alıyor.

Twitter ülkemizde oldukça kullanılıyor. Twitter üzerinde siyasetten spora, teknolojiden bilime her konuda çeşitli paylaşımlar ve tartışmalar dönüyor. 2020 yılı itibariyle Twitter’ın aktif kullanıcı sayısı 340 milyon olarak açıklandı. Türkiye olarak Twitter’ı en çok kullanan ülkelerde ilk sıralarda kendimize yer bulmuş durumdayız. Rapora göre listenin ilk sırasında ABD bulunuyor. Türkiye 11.8 milyon aktif Twitter kullanıcısıyla dünyada 6. sırada yer alırken, Avrupa’da 2. sırada yer alıyor.

LinkedIn, şirketlerin ve iş insanlarının favori sosyal medya platformu olarak her geçen gün büyümeye devam ediyor. Platformu en fazla kullanan ülke ABD, Türkiye bu sıralamada 15. sırada. Türkiye sadece son bir yılda 100 bin yeni LinkedIn kullanıcısı elde etmiş durumda. Yani önümüzdeki bir kaç sene içerisinde bu platform da ülkemizde daha popüler bir hale gelecek ve kullanıcı sayısı oldukça artacaktır.

Türkiye Sosyal Medya Platformlarında Ne Kadar Zaman Geçiriyor?

We Are Social tarafından derlenen rapora göre, ülkemizde kişi başı sosyal medya ve genel olarak internet kullanma süresi oldukça çok. Ülkemizde 16-64 yaş aralığındaki bireyler günlük ortalama 7 buçuk saatini internette geçiriyor. Bu süre içerisinde sosyal medya kullanım oranı ise %81 olarak belirtilmiş durumda. Ayrıca kullanıcılar bu sürenin 58 dakikasını oyun oynamaya ayırıyor. Kullanıcıların %62’si internetten üzerinden televizyon içeriklerini izliyor.

Türkiye’nin sosyal medya karnesi işte böyle. Bu verilerden anlıyoruz ki her geçen gün daha fazla dijitale kayıyoruz ve her işimizi internet üzerinden halletmeye çalışıyoruz. Ancak bu durum kontrollü bir şekilde devam etmezse birçok kullanıcı internet bağımlısı durumuna düşebilir. Bunun için çeşitli sosyal etkinliklerde bulunmamız gerekiyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın

bodrum escort