Yılan Yağının Faydaları Nelerdir?

Yılan yağı, 18. ve 19. yüzyıllarda ilk olarak Çin’den kullanılmaya başlanan ve Uzak Doğu’da kullanımı yaygınlaştıktan sonra Çinli demiryolu çalışanlarının aracılığı ile tüm dünyada kullanılmaya başlanan alternatif tıp ürünüdür.

Çin’de ‘Enhydris Chinensis’ olarak bilinen bir su yılanı cinsinden elde edilen ve raf ömrünü uzun süre koruyabilen bir yağdır. Günümüzde ise dünyanın farklı bölgelerinde bulunan zehirsiz bazı yılan türlerinden de elde edilmektedir.

Alternatif tıp alanında kullanılan yağın bilinen birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları kemik ağrısı, saç uzaması, sakal, kaş çıkarması ve kalbi korumasıdır. Gün geçtikçe popüler olması ise yağın Eski Mısır zamanında farklı yağlarla da karıştırılarak kellik içinde kullanılmış olmasıdır.

Özellikle zehirsiz su yılanından elde edilerek alternatif tıp alanında kullanılan bu yağ, eski dönemlerde ağrı kesici etkisi nedeni ile kullanılmıştır. Günümüzde ise saç sakal çıkarmak için kullanılan en gözde yağlar arasında yer almaktadır. Soğuk pres yöntemi denen uygulama ile elde edilir ve diğer uygulamalarının yanında özellikle cilt hastalıklarında yaygın bir şekilde kullanılır.

İlk çağlardan beri insanoğlunun sağlıklı kalabilmek ve sağlıklarını korumak için alternatif tıbba karşı ilgili olmuş ve bir çok bitkiyi tedavi amacı ile kullanmıştır. Yılan yağı da bu amaçla kullanılan ürünlerinden biridir.

Bazı su yılanından soğuk pres yöntemi ile elde edilmesi gerekir. Her türlü yılan kullanılarak elde edilmesi mümkün olmadığı için sektöründe suistimale açık bir konumdadır.

Yılan Yağının Vücuda Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda yılan yağı içeriğinde bulunan Omega 3 yağ asidi, (EPA) Eikozapentaenoil Asit, magnezyum, fosfat, A ve D vitaminlerince zenginliği bilimsel olarak kanıtlanmış olmasının yanında, cilt üzerinde kullanıldığında hızlı emilime sahip bir yağdır. Diğer bir araştırmalarda omega-3 yağının soğuk su balıklarda görülmesine rağmen yılanda da görülmesi yılan ve balıkların soğuk hayvanlar sınıfında yer almalarından kaynaklandığı kanısına varılmıştır. Ayrıca omega-3 açısından EPA asidinin yılanda %20 oranında bulunurken, en popüler olan somonda %18 oranında bulunmaktadır.

Yılan yağını değerli yapanda bu yağların hücre zarında enzimlerin çalışmasına izin vermesinden kaynaklanıyor. Su yılanından elde edilmesi de çalışmaları bu yönde etkileyerek hem Pasifik Okyanusunda hemde Güney Cin Denizinde yaşayan su yılanları üzerinde yapılan çalışmalarda omega-3 yağ asitleri oranının yaşadıkları bölgeye göre herhangi bir değişiklik göstermediklerini tespit edilmiştir.

2007 Temmuz ayında Beslenme ve Metabolizma Yıllıkları’nda yayınlanan makalede su yılanlarının dayanıklılık ve labirent çözme yetenekleri fareler ile benzerlik gösterdiğine ve yine domuz yağına oranla farelerin yeteneklerini daha fazla arttırdığı ifade edilmiştir. Fakat bu kadar önemli bir özelliğine sahip olmasına rağmen yılan yağının sahtecilik yapılarak üretilmesi istenen ve beklenen performansı gösterememiştir.

İçeriğindeki EPA asidi sayesinde, dokuların iyileşme konusunda etkisi ile kellik sorununda cilde direk uygulanma özelliğine ve yaralarda iyileştirme etkisine sahiptir. Ayrıca çeşitli cilt hastalıklarında da yaygın olarak kullanıldığı çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.

Ağrı kesici etki göstermektedir. Düzenli kullanımlar da eklemlerdeki kireçlenmeyi önler. Beyin hücreleri üzerinde etkili olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bir yağdır.

 • Saç tellerini onarır ve saç, sakal, bıyığın uzamasını sağlar,
 • Kellik sorununa iyi gelir,
 • Seyrelen kaşların çıkmasını sağlar,
 • Kepeklenmeyi önler,
 • Saç derisini yeniler,
 • Eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir,
 • Romatizmal ağrıları hafifletir,
 • Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar,
 • Yara izlerinin hızla iyileşmesini destekler
 • İltihaplanmayı önler,
 • Cildi nemlendirir,
 • Sivilce ve akne oluşumunu önler,
 • Kırışık oluşumunu engeller,
 • Egzamaya iyi gelir.

1. Kemik Ağrısına İyi Gelir

Gut, kas ağrıları, eklem ağrısı ve artrit gibi pek çok kemik ağrısına yarar sağlar. Yapılan araştırmalar doğrultusunda içeriğinde bulunan bileşenlerden ziyade omega-3’ün sayesinde sert eklemlerini gevşeterek vücudun belirli noktalarında oluşan iltihaplanmayı azalttığı bulunmuştur.

2. Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Düzenli kullanmak yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. İnflamasyonu, yani bağışıklık sisteminde bulunan ajan, zararlı bakteri, tahriş edici mikroorganizmaları ortadan kaldırmakla birlikte, yaralanma veya ameliyat sonrası geçici veya kalıcı ağrılara sebep olan kronik bir hastalıkta ilaç haline getiren analjezik özellikler içermektedir. Topikal kullanımda, ağrılı yara ve yaralanmaları hızlı bir şekilde iyileştirme etkisine sahiptir.

3. Kalp Sağlığını Korur

İçerdiği omega 3 sayesinde felç geçirme riskini azaltır ve kalp krizi riskine karşı kalbi düşük kan basıncı etkisi ile korur. Kalp ritmini de düzenler.

4. Cildi Nemlendirir

Cildi koruyarak, nemlendirir. Cilt yüzeyinde iltihaplamayı, kurumayı, çatlamayı ve soyulmayı engeller. Daha canlı, sağlıklı ve genç görünmesine yardım olur.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçeriğinde bulunan bileşenler, koruyucu etkendir. Bağışıklık sistemine etki eder ve birçok hastalıklara karşı koruma sağlar. Genel sağlık için antioksidanlar ve anti-enflamatuar etkisi ile tonik görevi görür.

6. Bilişsel İşleve ve Depresyona İyi Gelir

Endişeyi engeller ve tuh halimi olumlu yönde etkiler. Kızgın yada endişeli olduğunuz durumlarda birkaç damla göğsünüze ovarak sürün. Hormonları dengeler, ruh halinizi iyileştirir ve rahatlatır.

Özellikle şizofren, demans ve alzheimer hastalıklarına karşı, nörodejeneratif ve sinir bozukluklarında etkili bir azalma eikosapentaenoik asit bileşenlerindeki etkiye bağlanmıştır. Bu konunun daha fazla araştırmaya muhtaç olmasına rağmen alınan erken sonuçlar hastalıklar açısından cesaret verici bir ilerleme olarak nitelendirilmektedir.

7. Hipertansiyonu Düşürür

Omega 3 kan basıncını düşürür. Kan basıncı düşmesi halinde, hipertansiyon da düşürülür.

8. Ruh Halini Düzenler

Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliği ile hormonal dengeyi, kaygı bozukluğunu ve ruh halini olumlu yönde etkilediğine inanılmaktadır. Kendinizi endişeli ve öfkeli hissettiğinizde, az miktarda yılan buharla ovarak göğsünüze uygulamanız sakinleşmeniz de etkili olacaktır.

Yılan Yağının Cilde Faydaları

Yüzyıllardır birçok alanda kullanıldığı gibi cilde de çok fayda sağlar.

 1. Cildi onarır, yeniler.
 2. Cildi besler ve nemlendirir.
 3. Akneleri iyileştirir.
 4. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.
 5. İltihaplı yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
 6. Cilt çatlaklarını onararak elastikiyet kazandırır.

Yılan Yağının Saça Faydaları

Çevresel etkiler ve güneşin olumsuz etkilerinden kaynaklı olarak kurumuş, cansızlaşmış, kırılmış, uzaması durmuş ve dökülen saçlar için iyi bir bakım alternatifidir. Saça bakım yapmasının yanı sıra, saç uzatmak için önerilen yağlar içinde gelmektedir.

 1. Saçların bakımlı görünmesine ve saç uzamasına yardımcı olur.
 2. Saç dökülmelerini önler.
 3. Omega 3 sayesinde saç foliküllerinin sağlığını iyileştirir ve saç derisini nemlendirir.
 4. Saçım erken beyazlamasını önler
 5. Saça parlaklık ve canlılık verir.
 6. Saçın kepeklenmesini önler
 7. Saçın daha gür ve dolgun olmasını sağlar.
 8. Cılız görünen yıpranmış, elektriklenen ve kabaran saçları içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde saçı besleyerek daha hacimli ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 9. Kuru, sert ve kırılan saçlar için kullanımı uygundur.
 10. Saç diplerinde oluşan mantar gibi enfeksiyon içeren sorunları yok ederek, oluşumunu engeller.

Yılan Yağının Yan Etkileri

Aslında bilinen çok fazla bir yan etkisi yoktur fakat kullanırken dikkatli olmayı aksatmamak gerekir. Hassas cilt yapısına yada alerjik bünyeye sahip iseniz deneme amaçlı bileğinizde test edebilirsiniz.

Oluşan yan etkilerde hafif belirtiler olup, genellikle kişiye bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlardır. Bunun haricinde kullanım hatası ve orjinal içerik olmamasından veya düşük kaliteli bileşenlerden kaynaklanmaktadır.

 • Mide rahatsızlığı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kramp
 • Boğaz yada dudak şişmesi
 • Deride kaşıntı, kızarıklık

Yorum Yaz