YouTube, Bundan Sonra “Artık Uyku Zamanı” Bildirimi Gönderecek!

Google, uzun zaman önce “Digital Wellbeing” adını verdiği dijital sağlık girişimini tanıtmıştı. Bu girişimin bir parçası olarak da kullanıcıların telefonun ekranında ve internette daha az zaman geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla birçok farklı araç sunmuştu. Şirket şimdi ise YouTube kullanıcılarına “Artık Uyku Zamanı” bildirimi gönderecek.

Buna benzer bir işlev zaten önceden de vardı. YouTube daha önceden video izlemeyi sınırlandırmak için hatırlatma sıklığı belirlemenize izin veriyordu. Şu anda salgın nedeniyle birçok kişi evlerinden çıkmıyor. Bu nedenle de can sıkıntısının önüne geçebilmek için canlı yayın ve video izleme platformlarını tercih ediyorlar.

İnsanların en çok tercih ettiği platformların başında tabii ki YouTube geliyor. YouTube’un geliştirici ekibi de bu zor günlerdeki durumu göz önünde bulundurarak aşırı derecede video izlemenin önüne geçecek yeni bir özellik tanıttılar. Bu özellik ile video izlemenizi engelleyebileceksiniz ve uyku zamanının geldiğini hatırlatan bir bildirimi aktif edebileceksiniz.

Yeni özellik ile birlikte kullanıcılar videonun yarıda kesilmesini veya izlenip izlenmemesini ayarlayabilmektedirler. Bu özellik tıpkı bir çalar saat mantığıyla çalışmaktadır. Ayarladığınız hatırlatıcıyı 10 dakika süre ile erteleyebilir veya tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu özelliği aktif etmek için YouTube uygulamasındaki hesap ayarları bölümünde girmeniz gerekiyor. Bu bölümden ise “uyku zamanı geldiğinde bana hatırlat” seçeneğini aktif duruma getirmelisiniz.

Ayrıca kullanıcılar mobil cihazlarında hatırlatıcılar da oluşturabilir. Bunun için ise profil fotoğrafınıza dokunarak buradaki ayar sayfasından “İzleme süresi” bölümüne girmelisiniz. Ardından ise “Video izlemeye ara vermeyi hatırlat” seçeneğine dokunabilirsiniz.

“YouTube, Bundan Sonra “Artık Uyku Zamanı” Bildirimi Gönderecek!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın