Türkiye’de Koronavirüsten Dolayı Vefat Oranı En Yüksek İl Hangisi

Koronavirüs, Çin’in Vuhan kentinde meydana gelerek kısa süre içerisinde dünya çapında etkisini gösterdi. Türkiye’de de etkisini hızlı bir şekilde göstermeye devam ediyor. Peki Türkiye’de koronavirüsten dolayı vefat oranının en yüksek olduğu il hangisi?

Ülkeler koronavirüse karşı tedbirleri sıkı tutmaya devam ediyor fakat halkın da bu konuda bilinçli olması hayati bir önem teşkil ediyor. Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından ise ikinci koronavirüs etkisini yenide hızlı bir şekilde göstermeye başladı ve vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Türkiye’de Koronavirüsten Dolayı Vefat Oranının En Yüksek Olduğu İl Hangisi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 12,4 ile Gümüşhane olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“En düşük olduğu il ise yüzde 0,33 ile Kilis’tir. Burada dikkatinizi bazı illerimize çekmek isterim. Son bir ayda Ankara’da, günlük ortalama vaka sayısı 127, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 155, son 3 günde ortalama vaka sayısı 177. Son bir ayda İstanbul’da, günlük ortalama vaka sayısı 653, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 620, son 3 günde ortalama vaka sayısı 616.”

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Yorum Yazın